BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Ak v parlamente neprejde novela vodného zákona, samosprávy a vodárenské spoločnosti nebudú mať na pokuty, ktoré im hrozia za nesplnenie limitov pri vypúšťaní komunálnych odpadových vôd.
„Bolo by to aj kontraproduktívne, tie pokuty by v konečnom dôsledku zaplatil aj občan,“ konštatuje výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Milan Muška.
Z niektorých limitov, ktoré by k 31. decembru mali spĺňať vodárenské spoločnosti a samosprávy, ich napĺňajú asi na 46 percent a sklz sa podľa Mušku odhaduje na niekoľko rokov. Novela, ktorú do národnej rady predložil Andrej Ďurkovský z KDH, rozširuje možnosť udelenia povolenia na vypúšťanie odpadových vôd aj na obdobie rekonštrukcie a modernizácie čistiarne odpadových vôd (ČOV), ktorá v doterajšom znení chýba a posúva termín pre neukladanie pokút do konca roka 2015. Dotýka sa to iba aglomerácií nad 10 000 obyvateľov.
Dôvodom, pre ktorý polovica samospráv a vodárenských spoločností v súčasnosti limity nespĺňa, sú peniaze. „Nepáči sa nám, že podmienky vo vzťahu k Európskej únii vyrokovala vláda a preniesla zodpovednosť na mestá, obce a vodárenské spoločnosti, pričom obrovský modernizačný dlh, ktorý sme svojho času odhadovali na 80 až 120 miliárd korún, nedokázala sanovať vlastnými silami a zodpovednosť za splnenie tejto pre štát nesplniteľnej úlohy preniesla na plecia slabšieho,“ poukázal na dnešnej tlačovej besede Muška.
Na pokuty nebude ani cent
Predloženú novelu vníma ako získanie času na prijatie relevantných riešení v spolupráci s vládou, od ktorej čakajú pomoc. Zdôraznil, že samosprávy a vodárenské spoločnosti nemali dosť peňazí, aby išli do týchto investičných možností, okrem toho mestá majú obmedzené úverové možnosti, lebo to upravuje zákon a tiež meškajú podporné zdroje z eurofondov. Pripustil, že termín bolo potrebné aktualizovať už dávnejšie, no prekážkou boli podľa neho viaceré subjektívne faktory, okrem iného dlhší čas nefungovalo ministerstvo životného prostredia a ako poznamenal, sekcia vôd sa snažila skôr zamiesť problematiku pod koberec, ako ju riešiť. „Problém nevznikol v samosprávach a nespôsobili ho ani vodárenské spoločnosti,“ zdôraznil. Naopak, vodárenské spoločnosti podľa predsedu Správnej rady Asociácie vodárenských spoločností Daniela Gemerana vynaložili všetko úsilie na modernizáciu čistiarní.
V prípade, že by ukladanie pokút odložené nebolo, podľa vodného zákona by sa pre vodárenské spoločnosti šplhali do výšky trojnásobku odplát za ročné vypúšťanie odpadových vôd alebo osobitných vôd. Pre samosprávy a vodárenské spoločnosti by to znamenalo pokuty vo výške niekoľkých miliónov eur.