BRATISLAVA 5. augusta (WBN/PR) – Na 26. ročníku Čínskej národnej súťaže vedeckej a technickej tvorivosti mládeže (The 26th China Adolescents Science and Technology Innovation Contest – CASTIC), ktorá sa koná v meste Hohhot, reprezentujú Slovensko traja gymnazisti. Súťažia s viac ako 500 domácimi žiakmi a 58 žiakmi z 11 európskych a mimoeurópskych krajín.
Súťaž, ktorej cieľom je podporiť tvorivé myslenie žiakov stredných škôl, organizuje Čínska asociácia pre vedu a techniku v spolupráci s Ministerstvom školstva ČĽR, Ministerstvom pre vedu a techniku ČĽR, Ministerstvom životného prostredia ČĽR a ďalšími partnermi.
Projekt s názvom „Vplyv zinku na rôzne vývinové štádiá fazule záhradnej“ obhajuje Emília Petríková z Gymnázia J. G. Tajovského v Banskej Bystrici. Daniel Grega z Gymnázia na Exnárovej ulici v Košiciach obhajuje projekt s názvom „Zrážanie kovov z kyslých banských vôd“ a Peter Lenárt z Gymnázia A. Sládkoviča v Banskej Bystrici projekt „Mikrobiálna analýza vybraných vzoriek vody z oblasti Ľubietovej“.
Na CASTIC sa slovenskí žiaci kvalifikovali zo súťaží, ktoré realizuje občianske združenie Mladí vedci Slovenska – Slovenské národné kolo súťaže Európskej únie pre mladých vedcov – EUCYS a súťaž Stockholm Junior Water Prize – SJWP. Uvedené celoštátne súťaže sa realizovali v partnerstve so Slovenskými elektrárňami, a. s., a Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou. Slovenské národné kolo súťaže SJWP je podporované Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe zmluvy č. LPP-0143-07.
Hlavným cieľom pôsobenia občianskeho združenia Mladí vedci Slovenska z je vyhľadávanie talentov v oblasti vedy a techniky a popularizácia vedy vo vzťahu k deťom a mládeži. Viac informácií o aktivitách združenia nájdete na www.mladivedci.sk
RNDr. Ján Šípoš, CSc.
predseda
Mladí vedci Slovenska, o. z.