Na mozog a jeho správnu funkčnosť vplýva viacero faktorov. Za niektoré z nich nemôžeme, no existujú aj také, ktoré sa dajú zmeniť.
6 výrobkov, ktoré spôsobujú rakovinu. Máte ich aj vy doma?
Pripravili sme pre vás zaujímavý zoznam vecí, ktoré majú na svedomí poškodzovanie našej pamäte.
Nedostatok spánku
Ľudia, ktorí trpia nedostatkom spánku, majú narušenú pamäť, sú počas dňa výraznejšie unavení, trpia zhoršenou pozornosťou a ich reakcie sú spomalené. “Všeobecné odporúčanie ôsmich hodín spánku za noc nemusí nutne fungovať u každého. Ak sa budíte unavení a žiada sa vám spať aj počas dňa, potrebujete viac nočného spánku,” hovorí lekár Allen Towfigh, riaditeľ centra New York Neurology & Sleep Medicine.
Fajčenie
Za zábudlivosťou môže stáť aj fajčenie cigariet. “Fajčenie poškodzuje mozog tým, že zhoršuje dodávku krvi,” vysvetlil doktor Towfigh. Výsledky prieskumu publikovaného v Archives of General Psychiatry ukázali, že u starších fajčiarov rapídnejšie klesajú funkcie mozgu (vrátane pamäte a slovnej zásoby) v porovnaní s ľuďmi, ktorí nikdy nefajčili.
“Fajčenie cigariet okrem toho podporuje zhromažďovanie abnormálnych bielkovín, ktoré narušia schopnosť mozgu spracovávať a prenášať informácie,” vysvetlil doktor Towfigh.
Stres
Pri nečakanej situácii býva ťažké spomenúť si aj na niečo také banálne, ako je naša adresa. Štúdie na potkanoch ukázali, že stresové hormóny ovplyvňujú oblasť v mozgu, ktorá kontroluje pamäť. Opakovaný stres znižuje receptory v časti mozgu, ktorá je spojená s myšlienkovými procesmi. Hoci išlo o štúdiu na zvieratách, doktor Towfigh vysvetlil, že ľudský mozog funguje na podobnom princípe a opakovaný alebo chronický stres mu škodí. Od stresu nám môžu uľaviť aj meditácie, ktoré odbúrajú stres, upokoja organizmus a zlepšia pamäť.
Nedostatok vitamínu B12
Tehotné ženy, vegetariáni, vegáni, seniori a ľudia trpiaci anémiou, celiakiou či Crohnovou chorobou majú zvýšené riziko nedostatku vitamínu B12. Ten zohráva dôležitú úlohu pri krvotvorbe a je tiež nevyhnutný pre správnu funkciu nervového systému. Vitamín B12 sa prirodzene vyskytuje len vo zvieracích produktoch ako sú mäso, vajcia a mliečne výrobky. Okrem únavy, straty chute do jedla, zápche a chudnutiu môže nedostatok vitamínu B12 viesť aj k strate pamäte.
Tučná strava
Mastné hamburgery a hranolky nielenže prispievajú k obezite a vedú ku kardiovaskulárnym problémom, zároveň môžu spôsobiť problémy s pamäťou. Štúdia, ktorá sledovala dospelé myši kŕmené tučnou stravou po dobu ôsmich týždňov ukázala výrazné zhoršenie ich pamäťových schopností.
7 potravín, ktoré radšej vylúčte z jedálnička
Iná štúdia na myšiach dospela k záveru, že mastná strava má čiastočný vplyv na hipokampus – časť mozgu zodpovednú za krátkodobú pamäť. Podľa doktora Towfigha je priamy vplyv tučnej stravy na mozog potrebné skúmať hlbšie, kalorická strava však podľa neho poškodzuje mozog druhotne – prostredníctvom vzniku cukrovky druhého typu, vysokého krvného tlaku a kardiovaskulárnych chorôb.
Úzkosť a depresia
Strach z toho, že neurobíme skúšku, stres z prednesu na verejnosti alebo úzkosť pociťovaná v čase, keď si nevieme poradiť s riešením pracovného problému sa podľa vedcov tiež negatívne odráža na pamäti. Depresia, úzkosť a bipolárne poruchy narušujú nervové obvody, ktoré ovplyvňujú vývoj a oživenie spomienok. “Závažnosť straty pamäti často odráža závažnosť porúch nálad – ťažké depresie so sebou prinášajú aj vážne straty pamäte,” uviedol Towfigh.
Dlhšie obdobie každodenného stresu zvyšuje hladiny kortizolu v mozgu, čo spôsobuje, že mozgové bunky strácajú synapsie (mosty, ktoré spájajú mozgové bunky) a sťažujú tak vytváranie a obnovu spomienok. Dobrou správou je, že ak za stratou pamäti stojí porucha nálady (vrátane úzkosti a depresie), je aspoň čiastočne návratná. “Keď sa nálada jedinca zlepšuje, často sa obmedzuje strata pamäti,” dodal lekár.
www.health.com