BRATISLAVA 24. júna (WBN/PR) – Po troch rokoch od založenia bilancuje Centrum severoamerických štúdií (CNAS) Ekonomickej univerzity v Bratislave program, ktorým postupne zavádza zmeny zamerané na progresívny manažment vysokoškolského vzdelávania. V roku 2008 univerzita otvorila špecializované pracovisko, ktoré kombinuje snahu predstaviť funkčný koncept oblastných štúdií, internacionalizácie vzdelávania a reálnej akademicko-podnikateľskej spolupráce.
Centrum pod odbornou garanciou doc. PhDr. Martina Bútoru (veľvyslanec SR v USA v období 1999-2003) a vedením Ing. Michala Kovácsa dokazuje, že inovatívnosť a prepojenie s praxou sú možné aj v odbore humanitných vied. Každý akademický rok ponúka popri expertných podujatiach pestrý výber akreditovaných predmetov v spolupráci s významnými partnermi. Patria medzi nich veľvyslanectvá USA a Kanady v SR, medzinárodné korporácie pôsobiace na Slovensku, Americká obchodná komora v SR, Fulbrightová komisia, a.i..
28. a 29. júna sa stretnú v priestoroch hotela Sheraton a následne na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave zástupcovia Ministerstva školstva, akademickej, podnikateľskej a mimovládnej komunity s cieľom zhrnúť a prezentovať dosiahnuté výsledky ako aj zadefinovať ďalšie vízie a úlohy pre Centrum do budúcnosti.
Programu výročia sa okrem predstaviteľov a študentov Ekonomickej univerzity zúčastnia medzi inými významnými hosťami aj Eugen Jurzyca, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR, J.E. Theodore Sedgwick, veľvyslanec USA v SR, Milan Ježovica, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR, Martin Bruncko, splnomocnenec Vlády SR pre vzdelanostnú ekonomiku, Miroslav Beblavý, poslanec NRSR, Róbert Šimončič, generálny riaditeľ SARIO, Igor Kottman, generálny riaditeľ Citibank Slovakia a prezident Americkej obchodnej komory v SR, Peter Čerešník, generálny riaditeľ Microsoft Slovakia, John Rafferty, líder medzinárodných centier IBM na Slovensku, Jake Slegers, výkonný riaditeľ Americkej obchodnej komory v SR, a.i.
Centrum je produktom spolupráce viacerých inštitúcii. Prešlo dynamickým vývojom, na počiatku ktorého bola spolupráca univerzity a mimovládnej organizácie Euroatlantické centrum o.z.. Po troch rokoch pôsobenia poskytuje špecializované vzdelávanie formou oblastných štúdií, ktorými si môžu študenti a študentky Ekonomickej univerzity, ale aj iných vysokých škôl doplniť svoje hlavné programy o poznatky súvisiace s ekonomickým, politickým, sociálnym i kultúrnym prostredím v USA a Kanade. Program je vybudovaný tak, aby študentom umožnil rozvoj nielen ich teoretických znalostí, ale aj praktických spôsobilostí. Internacionalizáciou pedagogického zboru, zameraním na interaktívne štúdium, uplatniteľné poznatky a riešenie prípadových štúdií, využívaním videokonferenčných technológií vo výučbe, ako aj zapájaním študentov do prípravy a hodnotenia výučby CNAS prináša inovatívny spôsob vyučovania, aký zatiaľ vo vysokoškolskom vzdelávaní na Slovensku nie je bežný. Na Slovensko navyše prináša cenné americké a kanadské know-how, atraktívne nie len v expertných oblastiach ako ekonómia, marketing či verejná správa, ale i v otázkach manažmentu vysokoškolského vzdelávania. Manažment Centra verí, že modernizáciou vzdelávacieho systému a štandardizáciou výučby v anglickom jazyku sa pracovisku podarí prinášať vzdelanie schopné konkurencie na širšej medzinárodnej úrovni.
Informácie poskytlo Centrum severoamerických štúdií EU v Bratislave