Slovensko zaregistrovalo takzvané potratové tabletky. Je to problém?
Možno Slovensko nemalo inú možnosť, ale možno nemusela registrácia prebehnúť tak rýchlo, tak potichu. Ak by sme túto tému pred Vianocami a v januári neotvorili, takáto tabletka by sa potichu objavila na slovenskom trhu.
Nebezpečenstvo týchto tabletiek je v čom?
Keď ide o štandardný potrat, alebo interrupciu chirurgickou metódou, tak celá interrupcia sa vykoná v zdravotníckom zariadení, pod dohľadom lekára. Akákoľvek komplikácia je minimalizovaná. Nebezpečenstvo tabletky je v tom, že nastane masívne krvácanie a vypudenie plodu a celej sliznice maternice. Ak aj tabletku žena užije pod dohľadom lekára, tým, že účinok má do 36 hodín, žena ide domov, kde môže vykrvácať. Je to proti zákonu o interrupciách, pretože nie je celý čas počas interrupcie pod dohľadom lekára. Podaním tabletky sa môže poškodiť život a zdravie ženy.
Nepoškodzujú tieto tabletky zdravie ženy menej ako interrupcia?
Princíp je rovnaký. Či chirurgickým, alebo chemickým zákrokom sa odlúči maternica a vykrváca spolu s plodom. Teda, či tak urobíte nasilu, alebo chemicky, negatívne účinky, či už emocionálne, alebo bolestivé sú rovnaké. Teda má to rovnaké účinky.
Tabletky sú však na Slovensku registrované, ale na trhu nie sú. Môžu sa objaviť?
Nemôžu, v prípade, že by ich lekár použil, prekročil by zákon o interrupciách, pretože nie je napísaná vyhláška ministerstva zdravotníctva, akým spôsobom sa má tabletka užiť a akým spôsobom sa má výkon previesť. Ministerka zdravotníctva už poslancom sľúbila, že túto vyhlášku neurobí a teda tabletka sa používať nebude môcť. Zároveň kategorizačná komisia nemusí takejto tabletke určiť cenu, čím nebude môcť prísť na trh. Ministerka má však aj právo veta a teda nemusí podpísať produkt, čím mu zabráni dostať sa na trh