BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská síce ocenila náročnú a rizikovú prácu sestier, ale akcii „Deň so sestrami“, počas ktorej by sa s neľahkou službou týchto zdravotníkov oboznámili aj jej kolegovia z vlády a poslanci NR SR, naklonená nie je.
Zvolenská napriek presvedčeniu, že akcia bola mienená s tým najlepším úmyslom, naďalej trvá na tom, že má stále veľa kritických miest. „Riaditelia nemocníc, ktorí majú plnú zodpovednosť za chod zariadení, vidia veľký problém v manažmente akcie, najmä v získavaní plných súhlasov pacientov na dané podujatie,“ uviedla Zvolenská v liste zaslanom Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), ktorá je iniciátorom akcie.
SKSaPA sa bráni, že jej cieľom nebolo ohroziť ani ponížiť pacientov. V komore sú naďalej presvedčení, že ide o dobrú akciu, napriek tomu sa rozhodli od nej upustiť, aby neeskalovali napätie.
„Vzdávame sa Dňa so sestrami, aby sme vytvorili priestor na otvorené a férové rokovanie s ministerkou zdravotníctva, ktorá síce nepochopila zmysel našej akcie, no veríme, že sa stotožní s našimi požiadavkami, ktoré sú základom dlhodobého snaženia komory,“ uvádza sa vo vyhlásení SKSaPA.
Komora bude so Zvolenskou diskutovať naďalej
So šéfkou rezortu zdravotníctva chcú aj spoločne s Odborovým združením sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) diskutovať o novom právnom predpise, ktorý bude riešiť mzdové požiadavky sestier a pôrodných asistentiek a nahradí tak súčasne platnú právnu úpravu, ktorá je aktuálne na ústavnom súde.
Do času prijatia novej legislatívy požadujú memorandum, v ktorom sa vláda zaviaže vyplatiť mzdy sestrám podľa stále platného zákona, a to vo všetkých zdravotníckych zariadeniach bez ohľadu na zriaďovateľa. Rovnako tak bude komora a odbory žiadať prijatie právnych predpisov upravujúcich mzdové požiadavky všetkých pracovníkov v zdravotníctve.
Témou diskusie by mali byť aj komorou a odborovým združením dlhodobo kritizované delenia úväzkov, ktoré so sestier urobili administratívne pracovníčky.
Žiadajú, aby sa legislatívne zakázali a aby všetci poskytovatelia zdravotnej starostlivosti boli povinní vrátiť pracovné zmluvy do stavu spred 1. apríla tohto roka pri zachovaní súčasnej výšky mzdy.
Jednu aktivitu SKSaPA pozastavila
SKSaPA i OZSaPA zároveň chcú, aby ministerstvo kontrolovalo personálne normatívy ako vo svojich tak i ostatných zdravotníckych zariadeniach. Medzi požiadavkami je aj platba za poistencov štátu na úrovni 5 % pre budúci rok, či transparentný a efektívny systém zdravotného poistenia.
Rovnako tak žiadajú postihovanie korupcie a vyvodzovanie trestnoprávnej zodpovednosti manažmentov nemocníc, ak sa preukáže nehospodárne vynakladanie finančných prostriedkov z ich strany.
„Jednu z aktivít sme pozastavili, ale náš zápas za spravodlivé ohodnotenie a primerané podmienky výkonu profesie sestry a pôrodnej asistentky stále pokračuje a bude ešte intenzívnejší,“ dodala komora.