Zubný kaz si neliečia miliardy ľudí, vedci bijú na poplach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuby
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) – Viac ako 2,4 miliardy ľudí na svete trpelo v roku 2010 zubným kazom, ktorý si neliečilo. Tvrdí to medzinárodný tím vedcov v článku, ktorý publikovali v Journal of Dental Research. Výskumom sa snažili určiť svetovú mieru výskytu a šírenia choroby prejavujúcej sa rozpadom skloviny a zuboviny.

Strava s vysokým obsahom cukru

Vedci analyzovali 378 štúdií, zahŕňajúcich približne 4,7 milióna pacientov z rokov 1990 až 2010. Na základe poznatkov predpokladajú, že 2,4 miliardy ľudí na svete malo v roku 2010 neliečený zubný kaz. Ďalších 621 miliónov detí malo zubný kaz v mliečnych zuboch. Vedci tiež predpovedajú, že každoročne vzniká viac ako 190 miliónov nových prípadov.

„Je alarmujúce vidieť ako sa zanedbávala prevencia a liečba zubného kazu,“ uviedol Wagner Marcenes z londýnskej Queen Mary University. Podľa vedca je hlavnou príčinou takého rozšírenia strava obsahujúca vysoké množstvo cukru.

Zubný kaz spôsobuje u detí zlý výkon

Zubný kaz môže viesť k silnej bolesti, zápalom a v prípade neliečenia aj k zápalu priľahlej kosti. „Zubný kaz je značnou ekonomickou záťažou. Ak sa nelieči, spôsobuje slabú produktivitu a dochádzku v práci a u detí zlý výkon a slabú návštevnosť v školách,“ uviedol Marcenes. Ide pritom o chorobu, ktorú lekári vedia liečiť.

Existujú aj viaceré spôsoby prevencie, tie sa však zameriavajú predovšetkým na deti. Ako sa vyjadril Marcenes, problém sa týka aj dospelých a podnecovanie prevencie zubného kazu by sa malo rozšíriť aj na pracoviská.

Informácie pochádzajú z webových stránok www.bbc.com a www.jdr.sagepub.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať