JERUZALEM 28. septembra (WebNoviny.sk) – Vo veku 93 rokov zomrel po ťažkej chorobe bývalý izraelský prezident a nositeľ Nobelovej ceny za mier Šimon Peres. Informovala o tom v stredu spravodajská stanica BBC.
Reakcie na úmrtie Peresa: Odišiel horlivý obhajca mieru
Peresa hospitalizovali pred dvoma týždňami v Šebovom zdravotnom stredisku (Tel ha-Šomer) pri Tel Avive s bolesťami hlavy po hodinovom prejave. Následne utrpel silnú mŕtvicu s krvácaním do mozgu a bol napojený na dýchacie prístroje. Hoci sa jeho zdravotný stav mierne zlepšil, v stredu v ranných hodinách skonal.
Štátny pohreb sa uskutoční v piatok
Telesné pozostatky Peresa budú vystavené vo štvrtok v budove Knesetu (izraelského parlamentu) v jeruzalemskej štvrti Givat Ram. Štátny pohreb sa uskutoční v tom istom meste v piatok. Účasť na Peresovom pohrebe ohlásili už viacerí svetoví lídri: demokratická kandidátka na post amerického prezidenta Hillary Clintonová s manželom, bývalým prezidentom USA Billom Clintonom, kanadský premiér Justin Trudeau, americký prezident Barack Obama, britský princ Charles, či hlava katolíckej cirkvi pápež František.
Agentúra AP informovala aj o účasti amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho, francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, nemeckého prezidenta Joachima Gaucka, mexického prezidenta Enriqueho Peňa Nietu, austrálskeho premiéra Malcolma Turnbulla či holandského ministerského predsedu Marka Rutteho.
Izraelské ministerstvo zahraničných vecí podľa denníka Haarec vyjadrilo nádej, že na piatkovej poslednej rozlúčke budú prítomní aj predstavitelia Egypta, Jordánska a ďalších predstaviteľov arabských krajín. Izraelské školy v stredu začali vyučovanie hodinou venovanou životu a dielu zosnulého štátnika.
Po smrti sa stal darcom rohovky
Peres sa po svojej smrti stal darcom, keďže ešte za života súhlasil s poskytnutím svojich očných rohoviek na transplantáciu. Potvrdil to jeho osobný lekár a súčasne aj zať Rafi Walden, ktorý uviedol, že 93-ročný Peres sa až do nedávnej mozgovej príhody tešil dobrému zdraviu. Walden sa okrem toho pred novinármi vyjadril, že Peres pred smrťou netrpel.
„Jeho život sa skončil náhle v čase, keď stále pracoval pre svoju veľkú vášeň – posilnenie štátu a boj za mier. Jeho odkaz tu s nami zostáva,“ uviedol Walden. Dodal, že v súlade s Peresovým želaním, ktoré vyslovil ešte za života, rodina po jeho smrti súhlasila s darovaním rohoviek jeho očí na transplantáciu. Walden to označil za Peresov posledný „akt darovania sa druhým“.
Bol jedným z najobdivovanejších symbolov krajiny
Peresovi v roku 1994 udelili Nobelovu cenu za mier po tom, ako rok predtým tajne dojednal prelomovú mierovú dohodu s Palestínčanmi. Cenu si prebral spoločne s izraelským premiérom Jicchakom Rabinom a palestínskym lídrom Jásirom Arafatom. Peres však stál aj za rozvojom izraelského obranného sektora vrátane jadrového programu.
Jeho povesť mierotvorcu bola poškodená zlyhaním mierových dohôd medzi izraelskou vládou a Palestínčanmi, podporou výstavby židovských osád v Predjordánsku, ako aj masakrom v libanonskej osade Káná, kde bolo v roku 1996 počas bojov medzi izraelskou armádou a hnutím Hizballáh zabitých 106 civilistov a 116 utrpelo zranenia.
Počas 70 rokov trvajúcej kariéry zastával prakticky všetky vysoké politické funkcie, pôsobil trikrát na poste premiéra a dlhší čas riadil i rezorty zahraničných vecí, obrany a financií. Úrad izraelského prezidenta opustil v roku 2014 po ukončení sedemročného funkčného obdobia. Exprezident a laureát Nobelovej ceny za mier bol dlhodobo rešpektovanou osobnosťou izraelskej politiky, jedným z najobdivovanejších symbolov krajiny a posledným živým spojivom so zakladateľmi štátu.