BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) – Novelou nariadenia vlády o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve sa zabezpečí lepšie financovanie ostatných typov školských zariadení – materských škôl, školských jedální, základných umeleckých škôl a pod. Myslí si to výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Turčány.
Nariadením sa od budúceho roka príspevky na žiaka v záujmovom vzdelávaní v centre voľného času a v školskom stredisku záujmovej činnosti znižujú o viac ako dve tretiny. „Odstraňuje sa diskriminácia obyvateľov a ich detí v mestách a obciach, kde nie je vykonávaná záujmová činnosť prostredníctvom Centier voľného času a Školských stredísk záujmovej činnosti,“ uviedol vo vyhlásení pre agentúru SITA Turčány. Účelom vládnych krokov podľa neho bolo zabrániť manipulatívnym, netransparentným a nekontrolovateľným postupom niektorých zriaďovateľov školských zariadení. Nekontrolovateľný nárast prepočítaných počtov detí v niektorých mestách a obciach znamenal v roku 2010 presun finančných prostriedkov pre niektoré mestá a obce vo výške viac ako 20 mil. eur na úkor väčšiny miest a obcí Slovenska, vysvetlil.
Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR, Asociácia základných umeleckých škôl SR „EMU-Slovakia“ a Asociácia Centier voľného času SR už pred prijatím novely avizovali, že s ňou v tejto podobe nesúhlasia a žiadajú také riešenie, ktoré zabráni prehlbovaniu nerovností a diskriminácie vo financovaní. Tvrdia, že legislatíva zlikviduje záujmové vzdelávanie detí nielen v súkromných a cirkevných, ale aj v obecných centrách voľného času a školských strediskách záujmovej činnosti. Saskia Repčíková z Asociácie tvrdí, že novela obmedzí talentovaným deťom vzdelávanie vo viacerých odboroch. Krúžky či záujmové aktivity sa tak pre mnohých stanú nedostupnými. Rozbiehajú preto kampaň po slovenských mestách za zmenu nariadenia, aby na ulici neskončilo do tristotisíc detí navštevujúcich centrá voľného času.
Po novom budú všetky obce a mestá dostávať peniaze na záujmové vzdelávanie v centrách voľného času a v školských strediskách záujmovej činnosti podľa počtu detí s trvalým pobytom na ich území. „Znamená to, že finančné prostriedky na záujmové vzdelávanie v centrách voľného času a v školských strediskách záujmovej činnosti by dostali aj tie obce, ktoré vôbec nemajú na svojom území zriadené centrá voľného času alebo školské strediská záujmovej činnosti,“ upozorňuje Repčíková. O tom, či vôbec a koľko prostriedkov pridelí samospráva na záujmovú činnosť detí, budú poslanci samospráv rozhodovať výlučne na základe svojich priorít. Súčasné skúsenosti podľa Repčíkovej ukazujú, že obce veľkú časť týchto prostriedkov využívajú na iné účely, ako je výchova a vzdelávanie detí. Novela upravuje aj zber údajov o žiakoch tak, aby financovanie záujmového vzdelávania bolo postavené na systéme „jedno dieťa – jeden krúžok“. Nové pravidlá hovoria o financovaní centier len pre deti od päť do 14 rokov, doposiaľ sú záujmové krúžky centier voľného času bezplatne určené pre všetkých do 30 rokov.
Prijatie návrhu znamená podľa Repčíkovej nielen drastické zníženie finančných prostriedkov na výchovnú a vzdelávaciu činnosť v školských zariadeniach, ale aj výrazné zhoršenie podmienok prideľovania týchto financií zriaďovateľom. Uplatnenie novely znamená faktický zánik záujmového vzdelávania detí v systéme vzdelávania a výchovy SR, nazdáva sa Repčíková.
SITA