Žiadna z krajín sveta v súčasnosti nie je podľa Spojených štátov menovým manipulátorom. Viaceré štáty vrátane Číny, Vietnamu a Taiwanu však neplnia globálne dohody, na základe ktorých sa majú zdržať používania svojich mien ako nástroja na získanie neférových výhod v medzinárodnom obchode a federálne ministerstvo financií bude situáciu v týchto krajinách naďalej pozorne monitorovať.
Ministerstvo o tom informovalo v správe, ktorú predkladá dvakrát do roka americkému Kongresu.
Čína bráni zisku úplných informácií
Čína podľa ministerstva bráni obchodným partnerom získať úplné informácie o tom, ako spravuje svoju menu. Plánuje preto dôsledne sledovať devízové aktivity čínskych štátnych bánk, aby získalo jasnejšiu predstavu o menových praktikách Pekingu.
Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street. Najväčšie latinskoamerické IPO očakáva zhodnotenie 40 mld. dolárov
Porušenia mnohých kritérií, ktoré by postačovali na zaradenie na zoznam menových manipulátorov, Spojené štáty vytýkajú aj Vietnamu a Taiwanu a obe krajiny zaradia na monitorovací zoznam.
Krajiny sú ohrozené sankciami
Čína dostala nálepku menového manipulátora v auguste 2019 v čase tvrdých obchodných vyjednávaní medzi Washingtonom a Pekingom.
Trumpova administratíva ju takto prestala označovať v januári 2020, keď obe krajiny dosiahli dohody, ktorých cieľom je zníženie vysokých čínskych prebytkov v obchode s USA. Prítomnosť na zozname je pre dotknuté krajiny spojená s rizikom zavedenia amerických obchodných sankcií.