BRATISLAVA 15. augusta (WEBNOVINY) – Zvýšenie ceny práce za nadčas zostáva aj po rokovaní odborárov a zamestnávateľských zväzov v spracovateľskom priemysle sporným bodom.
Informoval o tom riaditeľ sekretariátu Združenia automobilového priemyslu SR (ZAP) Dušan Koblišek v nadväznosti na utorňajšie rokovanie zástupcov piatich najväčších zamestnávateľských zväzov spracovateľského priemyslu, a to ZAP, Zväzu Slovenskej elektromechanickej asociácie, Zväzu hutníctva a ťažobného priemyslu SR, Zväzu strojárskeho priemyslu SR a Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska s predstaviteľmi odborových zväzov OZ KOVO, Integrovaného odborového zväzu a Odborového zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu o navrhovaných zmenách v Zákonníku práce.
Cieľom rokovania bolo tieto zmeny prediskutovať ešte pred rokovaním vládneho kabinetu.
„Obe strany vyslovili svoje názory a stanoviská k otvoreným otázkam Zákonníka práce, ktoré sa dotýkajú závislej práce, reťazenia pracovných pomerov a pôsobenia pracovných agentúr. Zamestnávatelia by si vedeli predstaviť vyšší povolený podiel agentúrnych pracovníkov v podnikoch ako je navrhovaných 10 %,“ uviedol Koblišek.
Obe strany pritom podľa neho pozitívne prijali ukončenie diskusií okolo flexikonta, kde ostáva jedinou otvorenou otázkou dĺžka vyrovnávacieho času zo súčasne navrhovaných 30 mesiacov na navrhovanú úroveň 36 mesiacov.
„Obe strany po vzájomnej dohode prejavili vôľu položiť základ priemyselnej Bipartity, ako Európskou úniou deklarovaného prostriedku sociálneho dialógu, ktorého cieľom je hľadanie sociálneho zmieru v priemysle,“ dodal Koblišek.
Kompletný návrh novely Zákonníka práce by mal minister práce Ján Richter predložiť 22. augusta na výjazdovom rokovaní vlády s tým, že ešte dva dni predtým zasadne tripartita. Zákonník by mal nadobudnúť účinnosť 1. januára budúceho roka.