BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Od Kaspického mora zasahuje nad Karpaty a Slovensko tlaková výš. Na svojej stránke o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
V pondelok bude obloha jasná alebo len s malou oblačnosťou. Ráno sa ojedinele objaví hmla alebo nízka oblačnosť.
Najvyššia denná teplota vystúpi na 2 až 7 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 m sa bude pohybovať okolo +3 stupňov.
Zafúka väčšinou len slabý, na juhozápade juhovýchodný vietor rýchlosťou 5 až 20 kilometrov za hodinu. buNa hrebeňoch Tatier meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred prudkým až búrlivým vetrom, ktorý však popoludní zoslabne.
.
Ráno bolo na horách takmer všade jasno, vo Vysokých Tatrách polojasno. Oteplenie trvá, teplota vzduchu sa pohybovala od -8° C do 3° C, informuje na svojej stránke Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej. Najchladnejšie počasie v Nízkych Tatrách stále pretrváva, fúkal čerstvý až silný vietor prevažne južných smerov s rýchlosťou do 50 km/hod, v nárazoch hlavne v Nízkych Tatrách dosahoval silu víchrice s rýchlosťou do 90 kilometrov za hodinu.
Za posledných 24 hodín v najvyšších polohách Vysokých Tatier pripadlo do 2 centimetrov nového snehu (Lomnický štít). Snehová pokrývka je vplyvom vetra nerovnomerne rozmiestnená. Vo vyšších polohách Tatier sneh z poslednej periódy sneženia bol silným vetrom uložený do žľabov a múld prevažne severných až východných orientácií a vytvoril v nich pod hrebeňmi nestabilné snehové kliny a vankúše. Hlavne na náveterných svahoch vietor vytvára nebezpečné dosky. Na mnohých miestach je tiež kôra a v Nízkych Tatrách na hrebeni aj povrchová inovať. Celková výška snehovej pokrývky je premenlivá a na toto ročné obdobie podpriemerná.
V najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier nad hranicou 1800 metrov nad morom je mierne lavínové nebezpečenstvo, to znamená druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo vyšších polohách Tatier je na tvrdom snehovom podklade nový alebo vetrom previaty sneh, ktorý je nerovnomerne rozmiestený. V žľaboch so severnou, severovýchodnou až východnou orientáciou sú vytvorené menej stabilné snehové dosky, vankúše a preveje.
Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na uvedených strmých svahoch. Napoludnie a v popoludňajších hodinách na slnkom osvetlených svahoch sa môžu formovať spontánne splazy a malé lavínky. Stredné a veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú. V Nízkych Tatrách trvá popoludní nad hranicou 1800 metrov nad morom mierne lavínové nebezpečenstvo, t. j. druhý stupeň, dopoludnia bude len malé lavínové nebezpečenstvo, t. j. prvý stupeň.
Snehová pokrývka je tu v polohách do 1800 metrov nad morom. všeobecne dobre spevnená a stabilná. Na týchto strmých svahoch je možné uvoľnenie menších lavín, najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení. Stredné ani veľké spontánne lavíny sa neočakávajú. Malé lavínové nebezpečenstvo trvá aj na južných svahoch v najvyšších polohách Malej Fatry. Vo vysokohorskom teréne Veľkej Fatry v dôsledku veľmi nízkej až nesúvislej snehovej pokrývky lavínové nebezpečenstvo nehrozí.