JERUZALEM 21. júla (WEBNOVINY) – Izraelský parlament prijal zákon sprísňujúci tresty za hádzanie kameňov do idúcich áut a na cesty, za ktoré môže teraz páchateľom hroziť až 20 rokov väzenia, informovala agentúra Reuters. Vrhanie kameňov palestínskymi demonštrantmi na autá Izraelčanov je pomerne bežným javom na cestách v Predjordánsku, ale aj vo východnom Jeruzaleme.
Občas sa k týmto praktikám utiekajú aj židovskí osadníci, ktorí tak útočia nielen na Palestínčanov, ale aj na izraelské bezpečnostné zložky, ak sa s nimi dostanú do potýčok. Väčšina týchto incidentov sa končí menšími zraneniami, ale došlo aj k viacerým prípadom, keď malo vrhanie kameňov za následok smrť alebo vážne zranenia.
Vrhač kameňov je podľa ministerky terorista
Ako spresnil Reuters, od roku 2011 zraneniam spôsobeným vrhačmi kameňov podľahli traja Izraelčania vrátane dojčaťa a malého dievčaťa. Predkladateľkou návrhu bola ministerka spravodlivosti Ajelet Šakedová, ktorá vychádzala z návrhu vypracovaného svojou predchodkyňou vo funkcii Cipi Livniovou.
Za sprísnenie zákona hlasovalo v noci na utorok 69 poslancov izraelského parlamentu, proti návrhu boli 17 poslanci. V reakcii na výsledok hlasovania Šakedová uviedla, že „tolerancia voči teroristom sa dnes končí. Vrhač kameňov je terorista a len primeraný trest môže poslúžiť ako odstrašenie a učiniť zadosť spravodlivosti“.
Nový zákon predpokladá trest do 20 rokov väzenia, ak sa vrhačovi kameňa dokáže zámer spôsobiť telesné zranenie ľuďom nachádzajúcim sa v idúcom aute, a desať rokov väzenia, ak sa tento zámer nedokáže.
Palestínčania hovoria o rasizme
Agentúra Reuters pripomenula, že prokurátori podľa doterajšieho zákona zvyčajne žiadali trest odňatia slobody v trvaní najviac troch mesiacov v prípade, že vrhač kameňov nespôsobil obeti vážne zranenie.
Palestínski predstavitelia označili nový zákon za rasistický a za porušenie všeobecne uznávaného pravidla, že trest musí zodpovedať miere previnenia. Zákon bude platiť na izraelskom území vrátane východného Jeruzalema, ale nie v okupovanom Predjordánsku, kde platí izraelská armádna jurisdikcia.
Podľa údajov izraelského parlamentu súdy v krajine ročne riešia až 1000 káuz vrhačov kameňov. Ľudskoprávne skupiny kritizujú Izrael za používanie neprimeranej sily na potlačenie palestínskych protestov, ktorá má za následok obete na životoch i zranených.