Keby aj chcel úrad kontrolovať vynakladanie verejných zdrojov, nikto by mu neveril, tvrdí podpredsedníčka Most-Híd
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) je podľa podpredsedníčky Most-Híd Lucie Žitňanskej typickým príkladom nefunkčného úradu. Ako povedala pre agentúru SITA, v tejto oblasti sú potrebné výrazné systémové zmeny.
Most-Híd vo svojom program Občianska vízia navrhuje ako prvý krok odpolitizovanie štátnej správy. „Je potrebné jasne zadefinovať politické pozície a určiť, kto za ne nesie politickú zodpovednosť. Zároveň je potrebné nastaviť jednoduché a transparentné výberové konania na všetky nepolitické pozície, do ktorých budú ľudia vyberaní len na základe odbornosti,“ povedala Lucia Žitňanská.
To, že v tejto veci stále nie je poriadok, podľa nej dokazuje aj situáciu v ÚDZS, ktorý aj keby chcel vykonávať kontrolu vynakladania verejných zdrojov, jeho výsledkom by nikto neveril. „Namiesto toho, aby táto inštitúcia pôsobila nezávisle, už podľa nominácie jeho šéfky je zjavné, že ide o politickú funkciu,“ vyhlásila Lucia Žitňanská. Milióny eur sa tak v rezorte zdravotníctva môžu míňať bez efektívnej kontroly.
Ďalším problémom je podľa Lucie Žitňanskej, že štátne inštitúcie aplikujú právo čisto formalisticky, keďže často nechápu, resp. úmyselne popierajú jeho zmysel. „Často nastáva rozpor medzi aplikáciou rovnakého zákona dvoma rôznymi štátnymi inštitúciami, či dokonca dvoma pobočkami tej istej inštitúcie,“ pomenovala jedno zo systémových zlyhaní štátneho aparátu Lucia Žitňanská.
Podľa nej by bol potrebný jednotný výklad zákona, ktorým by sa úrady museli riadiť. „Takisto sa stáva, že štátni úradníci ukladajú občanom dodatočné povinnosti a tým priamo porušujú jeden zo základných ústavných princípov, podľa ktorého možno povinnosti ukladať len prostredníctvom zákona,“ uviedla Žitňanská.
Problémom je aj to, že štátni úradníci nie sú efektívne trestaní za prípady svojvoľného „prekrúcania“ práva alebo nečinnosť, ktoré sú častými negatívnymi javmi.
Princíp fungovania úradov musí byť založený na proklientskej orientácii a otvorenom vládnutí.
Znamená to na jednej strane preferenciu elektronickej komunikácie, či povinnosť úradov poskytovať si navzájom informácie. Na strane druhej je to automatické zverejňovanie podkladových materiálov, či datasetov, ako aj aktívne zapájanie občanov do rozhodovacích procesov.
„Most-Híd je presvedčený, že štátne inštitúcie tu majú byť pre občanov a nie naopak. Spôsob ich fungovania by mal zodpovedať 21. storočiu,“ dodala Žitňanská.