Výskumník vyskúšal, či môžu rúška na tvári dusiť pri dýchaní. Výsledok vás možno prekvapí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rúško
Pre určité typy ľudí môže byť dodržiavanie ROR extrémne náročné. Potvrdila to zahraničná aj slovenská štúdia. Ilustračné foto: Getty Images www.gettyimages.com

Niektorí ľudia obhajujú nenosenie rúška tvrdením, že sa im v ňom ťažko dýcha, že lapajú po dychu. Výskumník Samuel Kováčik, zakladateľ projektu Vedátor, sa teda rozhodol overiť, či pri nosení rúška telu naozaj môže chýbať životodarný kyslík.

Na tvár si nasadil rúško a pomocou oximetra sledoval nasýtenie krvi kyslíkom.

Oximeter nezachytil nič zvláštne

„Hemoglobín má iné absorpčné vlastnosti pre červené a infračervené svetlo v závislosti od toho, či v ňom je kyslík alebo nie. Oximeter vyšle do prstu dva záblesky, červený a infračervený. Na opačnej strane zmeria, koľko z nich preniklo a z ich pomeru určí nasýtenosť kyslíkom. Možno máte na športových či chytrých hodinkách zelené svetlo, ide o podobný princíp, len sa meria odraz svetla,“ vysvetlil vedec.

A čo zistil? Napriek nasadenému rúšku prístroj nezachytil žiadne významné zmeny. Naopak, oximeter ukazoval hladinu saturácie, ktorá sa blížila maximálnej hodnote.

Strach a nevedomosť

Podľa Samuela Kováčika teda tvrdenia ľudí o dusení sa v rúšku pred vedou neobstoja.

Vysvetlením ich stavu by mohol byť napríklad panický záchvat alebo pseudopresvedčenie, že teplý a vlhký vzduch pod rúškom je koncentrovaný oxid uhličitý.

„Bojím sa predstavy, že sa dusím, a tak začnem zrýchlene dýchať. Druhá možnosť je, že si oxid uhličitý nesprávne asociujú s teplým a vlhkým vzduchom, ktorý vydychujú. Ďalšia možnosť je, že je to zámienka na nenosenie rúška, ktoré považujú za nepohodlné,“ objasňuje.

Pochybovačom preto odporúča, aby si kúpili vlastný oximeter a experiment vyskúšali sami na sebe.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Samuel Kováčik