Desiatky dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií po celom Slovensku otvoria svoje dvere verejnosti na preventívne vyšetrenie obličiek vo štvrtok 14. marca. Koná sa totiž už 14. ročník Svetového dňa obličiek.
„Približne každý siedmy z tisícov Slovákov, ktorí na prevenciu prichádzajú, musí kvôli podozreniu na chronické ochorenie obličiek podstúpiť ďalšie podrobnejšie vyšetrenie. Obličky sú pre človeka rovnako dôležité ako mozog alebo srdce. Venovať im raz za rok 15 minút času sa určite oplatí,“ hovorí k prevencii hlavná nefrologička siete dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií B. Braun Avitum Monika Alaxinová.
Podľa odhadov trpí celosvetovo ochorením obličiek približne 850 miliónov ľudí. Každý rok tak na chronické ochorenie obličiek zomrie 2,4 milióna pacientov.
Podľa štatistík sú ochorenia obličiek v súčasnosti šiestou najrýchlejšie rastúcou príčinou úmrtí. Prevencia je kľúčovým nástrojom, ktorý dokáže zachraňovať životy a zásadne zlepšovať ich kvalitu.
Vyšetrenie je krátke a bezbolestné
Adresy nefrologických ambulancií sú k dispozícii na www.svetovydenobliciek.sk. Vyšetrenie je bezbolestné a trvá približne 15 minút.
Lekár pri ňom s pacientom slovne zhodnotí rizikové faktory ako fajčenie, nadváha a životospráva. Laboratórne potom vyhodnotí hladinu cukru v krvi, krvný tlak, BMI a hladinu bielkovín v moči.
Na vyšetrenie je tak vhodné prísť nalačno.
Choré obličky nebolia
Ochorenia obličiek sú často bezpríznakové. Chronické ochorenia obličiek postihujú približne 10 % populácie.
Základné príznaky ochorenia sú napríklad krv v moči, opuchy nôh, únava, vyšší krvný tlak, alebo aj časté nočné močenie.