Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) eviduje za minulý rok 489 samovrážd, čo je o deväť prípadov menej ako v roku 2019. Z dlhodobého hľadiska ide o najnižší počet samovrážd od roku 2008.
Samovraždu spáchalo opäť výrazne viac mužov ako žien, za vlaňajšok ide o pomer 409 ku 80. Ako ďalej ukázala štatistika NCZI, tretina samovrážd bola spáchaná pod vplyvom alkoholu alebo návykovej látky.
Najviac v letných mesiacoch
Najviac samovrážd vlani spáchali muži vo vekovej kategórii od 40 do 59 rokov, u žien bolo najviac dokonaných samovrážd vo vekovej skupine od 40 do 49 rokov a vo veku nad 70 rokov. Vo vekovej skupine maloletých detí do 14 rokov si vzalo život jedno dievča.
U mladistvých vo veku od 15 do 19 rokov spáchalo samovraždu sedem chlapcov a štyri dievčatá. Najviac samovrážd sa v minulom roku udialo v letných mesiacoch.
U mužov ich bolo najviac v júni, u žien bolo najviac samovrážd v júli. Najvyšší počet samovrážd bol evidovaný v Banskobystrickom a Bratislavskom kraji.
Pokus o samovraždu
V minulom roku bolo hlásených aj menej samovražedných pokusov. NCZI eviduje za minulý rok 656 pokusov o samovraždu, čo predstavuje najnižší počet hlásených pokusov od roku 2001.
Pri pokusoch o samovraždu je podiel mužov a žien porovnateľný. Siahnuť na život sa pokúsili muži najčastejšie vo veku od 20 do 29 rokov a ženy vo vekovej kategórii od 15 do 19 rokov.
U detí do 14 rokov bolo zaznamenaných 30 pokusov o samovraždu, z toho u 25 dievčat a piatich chlapcov. Samovražedné pokusy boli zaznamenané najčastejšie v Trnavskom a Bratislavskom kraji. Až 40 % osôb, ktoré sa pokúsili ukončiť svoj život, bolo pod vplyvom alkoholu alebo návykovej látky.