Krajské múzeum v Prešove sprístupnilo novú stálu expozíciu originálnej prešovskej lekárne U sv. Trojice. Pochádza z 19. storočia a nájdete ju v Rákociho paláci, informovalo prešovské múzeum v tlačovej správe.
Slovák s alergiou na potraviny rieši podivný problém. Keď v lekárni ukáže recept, posielajú ho preč
Expozícia zahŕňa pôvodný historický mobiliár z polovice 19. storočia a výnimočné je aj ďalšie vybavenie lekárne, ktoré patrí k najcennejším historicko-farmaceutickým exponátom múzea.
Pôsobili v nej významní lekárnici
Lekáreň U sv. Trojice, ktorú v roku 1842 pomenoval jej zakladateľ Ignác Schmidt, bola o dva roky neskôr premiestnená do priestorov Stirnerovho domu. Podľa historika Erika Ondriu bola v neskoršom období značne vyťažená, čo zodpovedalo jej vysokému finančnému obratu. Neskôr tiež ponúkala aj rozšírený veterinárny sortiment.
Nákup liekov cez internet môže byť mačka vo vreci. Podvodníkov odhalíte podľa loga na stránke
„Mesto Prešov sa môže pýšiť hneď niekoľkými významnými osobnosťami z radov lekárnikov. Mená ako Ján Samuel Gertinger, Ján Adam Reiman, Ján Weber ale aj Karol Divald sú pevne späté s prešovskými lekárnickými dejinami,“ približuje Erik Ondria, historik Krajského múzea v Prešove.
Podľa historika boli v minulosti lekárnici veľmi žiadaní a cenení občania mesta s rôznymi výsadami, o čom svedčilo aj postupné zakladanie medicínskych spolkov v 19. storočí. V Šarišskej župe vznikol Spolok lekárov a lekárnikov v roku 1877 a mal 14 zakladajúcich členov.
„Častokrát sa lekárnici pohybovali vo vyššej spoločnosti a boli zväčša absolventmi niektorej univerzity. Prísahy skladali pre inštitúciu, v ktorej pôsobnosti sa daná lekáreň nachádzala a pre ktorú svoju prax vykonávali. Išlo napr. o mesto, spolok či cech,“ vysvetľuje Ondria.
Zachovalo sa aj vybavenie laboratória
V lekárni U sv. Trojice sa okrem nevyhnutného pracovného vybavenia zachovalo aj laboratórium zariadené moderným parno-varným prístrojom a príručná knižnica s obsahom liekopisov, príručiek a zborníkov či publikácie, ktoré sledovali najnovšie dobové poznatky z farmácie.
„Táto prevádzka mala kvalitné, cenné a početné vybavenie. Nachádzalo sa tu 692 kusov stojatiek z horského javora, českého olovnatého skla s brúsenými zátkami, porcelánu, či z čierneho, tzv. hyalitového skla,“ dodáva Ondria.
Lekáreň U sv. Trojice prešla viacerými vlastníkmi, až bola v 50. rokoch 20. storočia znárodnená. Bola to najdlhšie slúžiaca lekáreň na tom istom mieste.