Uplynulý víkend sa v Banskej Bystrici niesol v duchu vzdelávania anestéziológov v kritických situáciách na operačnej sále. Ako informovala referentka pre marketing banskobystrickej detskej nemocnice Jana Petríková, simulačný workshop sa podarilo zorganizovať už po piatykrát.
Ide o projekt II. Kliniky pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Banská Bystrica a Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici.
Organizátorom sa tento rok podarilo zabezpečiť špičkových lektorov, ktorí sa odieľali na príprave a zabezpečení jednotlivých klinických stanovíšť.
Prítomní boli lektori z rakúskeho simulačného centra vo Wiener Neustadte, psychológovia zo Slovenskej akadémie vied a Viedenskej univerzity, lekári špecialisti z detského kardiocentra, lektori zo simulačného centra z Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine, anestéziológovia, pediatrickí anestéziológovia, či súdni znalci v odbore anestéziológia.
Už tradične sa okrem lekárov a sestier z iných nemocníc Slovenska workshopu zúčastnili aj frekventanti z Českej republiky.
Vzniknúť by malo simulačné centrum
Program workshopu bol zameraný predovšetkým na nemedicínske zručnosti účastníkov. Kritické situácie totiž nezlyhávajú na nedostatku teoretických vedomostí lekárov či sestier, ale na neefektivite tímovej spolupráce, nekomunikácii a neorganizácii riešenia situácie.
„Toto podujatie je svojim obsahom a rozsahom jediným a jedinečným edukačným projektom na Slovensku napriek tomu, že simulačný spôsob výučby je už v zahraničí štandardom,“ uviedol medicínsky riaditeľ DFNsP Miloslav Hanula.
Podľa neho preto obe banskobystrické fakultné nemocnice pripravujú projekt vybudovania simulačného centra. To by malo napomáhať zvyšovať bezpečnosť pacientov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.