- aktualizované 2. marca 20:10
V Spojených štátoch amerických zomrel druhý človek infikovaný novým koronavírusom. Ako informuje agentúra AP, ide o sedemdesiatnika zo zariadenia dlhodobej starostlivosti pri Seattli.
V domove sú „tucty“ chorých, koľkí z nich majú ochorenie Covid-19, v súčasnosti zisťujú testy.
Nové prípady hlásia aj z Kalifornie, Floridy, Illinois, Rhode Islandu, Oregonu a New Yorku.
Epidémiu si možno nevšimli
Podľa vedcov mohol nový koronavírus cirkulovať v štáte Washington nepozorovane aj šesť týždňov.To by znamenalo, že v regióne môžu byť stovky prípadov.
Profesor Trevor Bedford z University of Washington uviedol, že genetická podobnosť medzi prvým prípadom z januára a prípadom ohláseným v piatok, naznačuje, že vírus novšieho je potomkom prvého prípadu.
„Myslím, že Washington čelí značnej epidémii, ktorá doteraz nebola objavená,“ napísal Bedford. Na príčine podľa neho bolo, že testy indikovali len v prípadoch, ak chorý nedávno cestoval do Číny.
Mierne príznaky a prísne kritériá mohli zamaskovať epidémiu
Ďalších vedcov toto zistenie neprekvapilo. Poukazujú na to, že u mnohých, najmä mladších a zdravých ľudí, nie sú príznaky o nič závažnejšie ako pri chrípke či prechladnutí.
„Veľmi veľká časť prípadov má mierne príznaky či môže byť úplne bez symptómov. Príznaky sú pomerne všeobecné a testovacie kritériá boli veľmi striktné,“ súhlasil epidemiológ Justin Lessler.
Infikovaných Talianov pribúda
Nemecko dnes potvrdilo prvý prípad nákazy koronavírusom v Berlíne, uvádza Welt.de. Portál Derwesten.de informuje, že v krajine už identifikovali najmenej 135 infikovaných osôb.
V Taliansku, ktoré spomedzi európskych krajín eviduje viac ako 1 800 nakazených, zomrelo po nákaze koronavírusom 52 ľudí, uvádza CNN.
V Rakúsku sa počet pozitívne testovaných osôb zvýšil na 17, dopĺňa Kleinezeitung.at. Najnovší posledný prípad potvrdili v Štajersku. Ide o 43-ročného Rakúšana z Grazu, ktorý sa vzhľadom na mierne prejavy ochorenia nachádza v domácej karanténe.
Podľa Theguardian.com aktuálne koronavírus lekári potvrdili aj u dvoch pacientov v Indonézii. WHO reportuje, že prvé prípady ochorenia nahlásili aj krajiny, ako Azerbajdžan, Ekvádor, Írsko, Monako a Katar.
Nakazená Američanka bola nielen v Prahe, ale aj v Brne
V nedeľu potvrdila prvé tri nákazy koronavírusom Česká republika. ČT24 uvádza, že všetci traja pacienti sa cítia dobre, nemajú horúčku a momentálne sa nachádzajú v izolácii v Nemocnici na Bulovce v Prahe.
Epidemiológovia medzitým zistili, že nakazená Američanka sa pohybovala aj v Brne. Podobne ako v prípade Prahy, aj tu nebola ubytovaná na hoteli, ale využila službu zdieľaného ubytovania.
Ako uviedla vedúca epidemiologického odboru krajskej hygienickej stanice Renata Ciupek, dvaja ľudia sú v tejto súvislosti v karanténe, no nemajú žiadne príznaky.
Vírusu podľahol aj poradca ajatolláha Chameneího
V pondelok podľahol koronavírusu člen rady, ktorá radí najvyššiemu vodcovi Iránu ajatolláhovi Alímu Chameneímu. Ide tak o doteraz najvyššie postaveného predstaviteľa islamskej republiky, ktorý sa stal obeťou obávanej choroby.
Smrť 71-ročného Mohammada Mirmohammádího prichádza v čase, keď si nový vírus v krajine vyžiadal už najmenej 66 mŕtvych z 1 501 nakazených. Celkovo je na Blízkom východe potvrdených vyše 1 690 prípadov ochorenia COVID-19, ktoré majú však väčšinou pôvod v Iráne. Blízkovýchodná krajina má po Číne najvyšší počet obetí epidémie.
Iránska vláda, ktorá ešte minulý týždeň zľahčovala situáciu, medzičasom oznámila, že plánuje potenciálne zmobilizovať 300-tisíc vojakov a dobrovoľníkov s cieľom bojovať proti šíreniu vírusu.
Chorých v Číne ubúda
Čína v pondelok hlási najnižší počet novo nakazených za posledných šesť týždňov a stovky pacientov v epicentre ochorenia opustili nemocnice. Konkrétne ide o 202 nových prípadov, čo je najmenej od začiatku vedenia denných štatistík 21. januára. Ochorenie sa prvý raz objavilo vlani v decembri v čínskom meste Wu-chan a odtiaľ sa rýchlo rozšírilo do ďalších krajín.
Väčšinu nakazených tvoria dospelí
Väčšina pacientov s COVID-19 sú dospelí ľudia nad 20 rokov. WHO uvádza, že len 2,1 percenta infikovaných Číňanov z celkového počtu takmer 45-tisíc malo menej ako 20 rokov.
Medzi najčastejšie symptómy ochorenia patrí horúčka, suchý kašeľ a sťažené dýchanie. Až 80 percent pacientov má len mierne príznaky ochorenia. Vážnejšie zdravotné problémy postihujú približne 14 percent nakazených a len 5 percent z nich je kriticky chorých.
Odborníci tvrdia, že pravdepodobnosť zdravotných komplikácií stúpa s vekom a pridruženými ochoreniami.
Vyliečilo sa už 45-tisíc ľudí
V pondelok ráno bolo celosvetovo zaznamenaných 89 072 nakazených, v 3 048 prípadoch skončili úmrtím. Smrtnosť tak ostáva už niekoľko dní na 3,4 %. Úplne sa vyliečilo 45 074 pacientov.
V súčasnosti sa nový koronavírus rýchlo šíri najmä v Južnej Kórei, Japonsku a Iráne. Infikovaných registruje už viac než 60 krajín na celom svete, medzi nimi aj deväť z desiatich najľudnatejších. Medzi najnovšie krajiny, ktoré prípady potvrdili, patria Portugalsko a Malajzia.