Ministerstvo zdravotníctva SR tento týždeň oznámilo, že tretia vlna pandémia na Slovensku sa už začala. Delta variant koronavírusu zvýšil reprodukčné číslo opäť nad kritickú hranicu, nových prípadov pribúda.
Aj keď očkovanie vo vysokej miere chráni pred ťažkých priebehom ochorenia COVID-19, hospitalizáciou či úmrtím, v menšej miere už chráni pred nakazením sa. Aj preto by sme v nasledujúcich týždňov mali byť všetci opatrní.
Na Slovensku sa už začala tretia vlna pandémie, delta variant zvýšil reprodukčné číslo nad kritickú hodnotu
Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) pripravilo zoznam činností a miest spolu s mierou rizika, aké pre človeka predstavujú z hľadiska možnej infekcie vírusom SARS-CoV-2. Platí to aj v slovenských reáliách?
Doprava
Matematik Ivan Bošňák vidí ako momentálne najrizikovejšie miesta, kde sa môžu Slováci nakaziť mestskú hromadnú dopravu, kúpaliská, reštaurácie a tábory pre deti do 12 rokov. Dôvodom je, že sú to miesta, kde sú dokopy stovky ľudí bez negatívneho COVID testu.
Doprava je problémová aj podľa CDC, avšak najmä tá letecká. Nielenže sa na letiskách premelie extrémne množstvo ľudí z rôznych krajín, ale v lietadle sa nedá dodržiavať dištanc ani správne vetranie vzduchu. Mení sa tiež správanie jednotlivcov.
Ľudia sú na letiskách vystresovaní, lebo sa obávajú bezpečnostných kontrol či meškania letu. Sociálny dištanc, nosenie rúšok a respirátorov či hygiena rúk tak ostávajú v úzadí mysle a pozornosť je značne rozptýlená, čo vedie k chybám.
Reštaurácie a bary
Podľa Bošňáka sú vysoko rizikové aj reštauračné zariadenia či kaviarne, podľa CDC aj krčmy a bary. Ľudia sú tam takisto nepozorní, po požití alkoholických nápojov strácajú zábrany. Navyše sa tam konzumuje, čo znamená, že rúško nie je na tvári celý čas.
V baroch je tiež hlučné prostredie, to znamená, že pri rozhovore s priateľmi či objednávaní si drinkov viac kričíme, takže sa prípadné infikované čiastočky dostanú vo vzduchu ďalej.
Kaderníctva a kozmetické salóny
Možno sa to nezdá, no aj návšteva kaderníctva je vysoko riziková. Človek sa tam dostane na pomerne dlhý čas do veľmi blízkeho kontaktu s cudzou osobou, ktorá sa zároveň stretáva aj s inými potenciálne nakazenými osobami.
Nosenie rúška je v tomto prípade najbezpečnejším spôsobom, ako sa ochrániť. Tiež je dobré zvážiť, ako dlho sa v salóne zdržíte. Čím jednoduchšia a kratšia procedúra, tým lepšie a bezpečnejšie to je pre vás.
Stretnutia s priateľmi
To, aké riskantné sú stretnutia s rodinou a priateľmi v domácom prostredí závisí od toho, s koľkými ľuďmi sa stretnete a ako dobre ich poznáte. Samozrejme, tráviť čas s očkovanými ľuďmi je najbezpečnejšie.
Problémom domácich stretnutí je, že ľudia, keďže nie sú na verejnosti, tak nemajú vôbec žiadne zábrany a žiadne epidemiologické nariadenia nedodržiavajú, čo môže byť vysoko rizikové a koronavírus sa takto úspešne šíril napríklad na Vianoce.
Fitness centrá
CDC označuje návštevu posilňovní ako stredne riskantnú záležitosť. Riziko závisí od toho, ako je telocvičňa veľká, ako je preplnená a ako dobre sa dokážete dištancovať od ostatných, najmä v prípade skupiny cvičiacich.
Fyzická aktivita navyše mení dýchanie človeka, čím viac vydychujeme, tým ďalej sa infikované častice dostanú. Nosenie rúšok či respirátorov navyše pri cvičení nie je príjemné, dezinfekcia priestorov zase nie je jednoduchá.
Nakupovanie
V obchodných domoch a supermarketoch je riziko nakazenia sa stredné až nízke. Vo veľkých priestoroch je možné sa lepšie vyhnúť ostatným ľuďom, nie vždy sa však dá vyhnúť radom pri platení.
Riešením je vybrať si obchody, ktoré regulujú počet ľudí v predajni a ísť tam mimo najvyťaženejších hodín. Pomôcť môže aj svojpomocná dezinfekcia nákupných vozíkov či košíkov.
Nízke riziko
Akékoľvek stretnutia v exteriéroch sú, samozrejme, najvhodnejšou formou sociálneho kontaktu. CDC tiež uznáva, že 100-percentná ochrana nie je možná, iba ak by sa niekto úplne vyhol akýmkoľvek ľuďom a bol úplne sebestačný.
Aj preto treba myslieť na verejné zdravie a byť pri akejkoľvek činnosti zodpovedný voči sebe i ostatným.