Tímu odborníkov zo Svetovej zdravotníckej organizácia (WHO) v stredočínskom meste Wu-chan sa vo štvrtok skončila karanténa a môže začať s terénnou prácou v rámci vyšetrovania pôvodu pandémie nového koronavírusu. Informuje o tom agentúra AP.
Výskumníci museli po príchode do Číny stráviť v karanténe 14 dní. Hotel, kde sa izolovali, opustili popoludní. Vstup do budovy blokovali žlté bariéry, ktoré mali udržať médiá v úzadí.
Navštíviť by mohli aj sporný trh
Presun odborníkov sa uskutočnil za prísnejších hygienických podmienok, zamestnanci, ktorí prenášali ich batožinu, aj vodič autobusu, ktorým odišli, boli oblečení v ochranných oblekoch.
Viac o téme: Koronavírus
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo vyše 3-tisíc vyliečených a 50 úmrtí, PCR testy odhalili aj ďalšie stovky nakazených
Výskum pôvodu nového koronavírusu, ktorého prvé prípady nákazy hlásili práve z Wu-chanu, sa pokúsi určiť kde presne a za akých okolností sa jeho šírenie začalo. Odborníci by okrem iného v rámci neho mohli navštíviť trh s plodmi mora, ku ktorému sa viaže mnoho prvých prípadov, a tiež výskumné ústavy a nemocnice, kde na vrchole epidémie liečili pacientov.
Misia sa nevyhla politickému podtónu
Čínski predstavitelia aj štátne médiá sa pokúsili spochybniť, že by mal vírus pôvod v ich krajine. Väčšina odborníkov predpokladá, že pochádza z netopierov, možno z juhozápadnej Číny alebo susedných oblastí v juhovýchodnej Ázii, z ktorých sa preniesol na ďalšie zviera a potom na ľudí.
Misia WHO sa nevyhla istému politickému podtónu. Čína snaží vyhnúť vine za údajné pochybenia pri skorej reakcii na epidémiu, pričom svoje kroky vehementne obraňuje, a rázne tiež oponovala proti nezávislému vyšetrovaniu. Otázne zostáva, kam Čína povolí výskumníkom ísť aj s kým sa budú môcť rozprávať.