Skoro 3000 deťom z materských škôl po celom Slovensku zistili poruchu zraku v rámci projektu Zdravé oči už v škôlke, ktorý v minulom školskom roku uskutočnila Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Výsledky podľa vyhlásenia únie ukázali, aká dôležitá je očná prevencia u malých detí.
V treťom ročníku projektu navštívili odborné pracovníčky ÚNSS 447 škôlok a skontrolovali zrak 20 285 škôlkarom.
Zrak merajú na diaľku
„Kontrola zraku je rýchla, dieťaťa sa vôbec nedotýkame, pretože meriame na diaľku. Prístroj nám v podstate premietne do čísel to, ako škôlkar vidí a naši pracovníci ich vyhodnotia,“ vysvetľuje Tatiana Winterová, riaditeľka ÚNSS.
Ambulantná starostlivosť sa môže zlepšiť, na projekty vyčlenili desiatky miliónov eur
Každé dieťa dostane certifikát o vyšetrení, ktorý v prípade odchýlky rodič zanesie pediatrovi. Ak zistí u dieťaťa zníženú zrakovú ostrosť, odošle ho na vyšetrenie k oftalmológovi.
Cieľom projektu je zabezpečenie preventívnych meraní zrakových parametrov detí v materských školách na Slovensku.
Zrak vyšetrujú u pediatra
Aj keď orientačne sa zrak detí vyšetruje na preventívnych prehliadkach u pediatra, stále zostáva časť detí, najmä tých najmenších, u ktorých sa chyby zraku nezachytia. Ani rodič si niekedy nemusí všimnúť, že jeho dieťa má poruchu videnia.
Musíme zvyšovať informovanosť občanov o očkovaní, tvrdí Krajčí
Kontrola zraku sa zameriava na odhalenie refrakčných porúch zraku ako ďalekozrakosť, krátkozrakosť, anizometropia, tupozrakosť a škúlenie.
Každá z nich má za následok zníženie zrakovej ostrosti a musí sa korigovať okuliarmi. Do šiesteho roku života sa ešte deťom vyvíja videnie a dá sa ho včasnou a adekvátnou liečbou ovplyvniť.
Prihlásiť sa a registrovať do ďalšieho ročníka projektu Zdravé oči možno na stránke www.zdraveocivskolke.sk.