Remdesivir zlyhal v klinickej štúdii. Má aj vedľajšie účinky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
infúzia, pacient, nemocnica
Pacient dostane infúziu, ktorá trvá približne 20 minút a po tejto infúzii ešte hodinu čaká v ambulancii, či sa nevyskytne vedľajšia reakcia. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Experimentálny liek na koronavírus remdesivir neuspel v prvej randomizovanej klinickej štúdii.

Ako uvádza BBC, testovanie v Číne ukázalo, že remdesivir nezlepšil stav pacientov, ani neznížil prítomnosť vírusu v krvi.

BBC sa odvoláva na dokument o klinickej štúdii, ktorý omylom unikol zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá ho neskôr zo svojej stránky stiahla.

Remdesivir ma výrazné vedľajšie účinky

Štúdia pracovala so vzorkou 237 náhodne vybraných pacientov, pričom liek podali 158 z nich. Vývoj ich zdravotného stavu potom porovnávali so zvyšnými 79 pacientami, ktorí dostávali placebo.

Mesiac po podávaní remdesiviru zomrelo 13,9 percenta testovaných pacientov. Z tých, ktorí dostávali placebo, zomrelo 12,8 percenta.

„Remdesivir nemal pozitívny klinický alebo virologický účinok,“ písalo sa v uniknutom dokumente.

Zo štúdie tiež vyplýva, že remdesivir má u niektorých pacientov výrazné vedľajšie účinky, ktoré však nešpecifikovali. Z toho dôvodu museli údajne testovanie prerušiť. Nežiadúce účinky sa podľa dokumentu prejavili u 18 pacientov.

Výsledky boli vraj zle interpretované

Výrobca remdesiviru Gilead Sciences však tvrdí, že dokument WHO štúdiu zle interpretoval.

„Myslíme si, že obsahoval nesprávne charakteristiky štúdie,“ uviedla spoločnosť s tým, že štúdiu prerušili, pretože mali málo záujemcov o testovanie. Z tohto dôvodu sú jej výsledky nepriekazné.

Gilead Sciences tiež zdôraznil, že potenciálne najlepšie výsledky remdesivir dosahuje u pacientov v ranných štádiách choroby COVID-19.

Remdesivir už v minulosti zlyhal ako liečba horúčky ebola. Liek v tele deaktivuje mechanizmus, ktorým sa niektoré vírusy reprodukujú .

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia