Epidemiologické opatrenia zavedené v minulom roku nás mali chrániť pred nakazením sa vírusom SARS-CoV-2. Dôkladnejšia hygiena rúk, častejšia dezinfekcia povrchov, sociálny dištanc a nosenie rúšok či respirátorov nás však ochránili aj pred inými infekciami.
Prechladnutie, chrípka či rôzne bakteriálne infekcie v roku 2020 medzi ľuďmi takmer vymizli, no odborníci tvrdia, že v posledných týždňoch a mesiacoch sú niektoré vírusové ochorenia opäť na vzostupe.
U ruských netopierov objavili dva nové koronavírusy podobné SARS
Ukazujú to dáta zo Spojených štátov, Austrálie, ale aj Českej republiky a zo Slovenska. Ako sme na tom s chrípkovými a chrípke podobnými ochoreniami na Slovensku?
Chrípková sezóna
Chrípková sezóna 2020/2021 bola celkovo na severnej pologuli mimoriadne mierna. Na Slovensku sa vyskytlo len 345 029 prípadov chrípky, pričom v predchádzajúcej sezóne to bolo takmer 3,5-krát viac, teda 1 204 192 prípadov.
„Počet lekármi hlásených akútnych respiračných ochorení klesol o takmer 72 percent, hlásených prípadov chrípky a chrípke podobných ochorení o takmer 84 percent,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ).
Prevádzky majú podľa novej vyhlášky ÚVZ uvoľnenejšie COVID opatrenia
Hovorkyňa ÚVZ Dáša Račková portál vZdravotníctve.sk informovala, že od ukončenia chrípkovej sezóny v apríli nezaznamenali zvýšený počet prípadov chrípky, ani chrípke podobných ochorení. Je však možné, že nás to ešte len čaká, vzhľadom na dáta zo zahraničia.
Vývoj v USA
V marci minulého roka zaznamenali v USA prudký pokles počtu ľudí infikovaných adenovírusmi, ktoré spôsobujú akútne respiračné ochorenia, ľudským metapneumovírusom, ktorý zapríčiňuje zápal pľúc či respiračným syncyciálnym vírusom, ktorý infikuje dýchacie cesty.
Situácia sa však v posledných týždňoch zmenila, prechladnutie (rinovírus) a parachrípka (vírus parainfluenzy) sa vyskytujú už na podobných úrovniach ako tomu bolo v júni 2019.
Pôvod koronavírusu stále nie je jasný. Olej do ohňa môže priliať tajná správa amerického národného laboratória
Na tieto udalosti zareagovalo aj Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktoré minulý týždeň vydalo varovanie pred šírením sezónnych respiračných vírusov v niektorých štátoch na juhu USA, ako informuje portál IFL Science.
Norovírus
Obzvlášť nebezpečný sa zdá nástup norovírusu, ktorý je pôvodcom hnačkovitých ochorení. Orgány verejného zdravotníctva v určitých oblastiach Spojených štátov zachytili „významné“ zvýšenie aktivity tohto nepríjemného vírusu. A nielen tam.
Aj keď sa norovírus typicky objavuje v zime, zdá sa, že uvoľnenie epidemiologických opatrení spôsobilo, že využil svoju „šancu“ a udrel už teraz. K prepuknutiu nových nákaz došlo v marci tohto roka aj v austrálskej Viktórii.
Austrália nakúpi milióny dávok vakcín od Moderny, zatiaľ ich však neschválila
Ohniská norovírusu vznikli približne v 389 austrálskych zariadeniach starostlivosti o deti a vo vzdelávacích centrách. Odborník pre The Guardian povedal, že za prepuknutie choroby môže čiastočne prehnané spoliehanie sa na dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu.
Norovírus je totiž vysoko nákazlivý a veľmi odolný, preto je pri prevencii dôležité dôkladné umývanie rúk mydlom a vodou, dezinfekcia nestačí.
Stredná Európa
Spojené štáty a Austrália sú možno ďaleko, no nové ohnisko norovírusu zaznamenali už aj v susednom Česku a aj na Slovensku. V piatok minulý týždeň úrady v Benešově potvrdili prvých 30 prípadov nákazy norovírusom, ako uvádza portál Novinky.cz.
Račková portálu vZdravotníctve.sk potvrdila, že za mesiac máj a jún zaznamenali tri norovírusové epidémie na našom území. „V období od 1.6. do 17.6. bolo do Epidemiologického informačného systému hlásených 47 ochorení vyvolaných norovírusom,“ uvádza Račková.
Počet úmrtí v dôsledku COVID-19 prekročil v Česku hranicu tridsaťtisíc, situácia sa však zlepšuje
Norovírusy sa prejavujú nevoľnosťami, vracaním a hnačkami. Problémy majú rýchly nástup, často odznejú za 12 až 72 hodín. Toto infekčné ochorenie sa ľahko prenáša v rodinách a kolektívoch.
Škola v Benešově
Riaditeľ školy v Benešově, kde sa norovírus rozšíril, berie situáciu veľmi vážne, rovnako ako starosta mestskej časti. Na riešení problému spolupracujú aj s Krajskou hygienickou stanicou Stredočeského kraja.
Českí hygienici na tamojšej škole zaviedli epidemiologické opatrenia, napríklad karanténu. Osoby, ktoré boli s nakazeným v kontakte, by sa aj keď nemajú príznaky, mali vyhýbať spoločenským udalostiam.
Pred spláchnutím by ste mali sklopiť dosku, koronavírus i norovírus sa môžu šíriť na toaletách
Študenti musia tiež dodržiavať dôslednú hygienu rúk, ľudia s príznakmi ochorenia nesmú do kolektívu alebo manipulovať s potravinami, nápojmi či riadom. Osoby sa totiž zrejme nakazili pri spoločných obedoch v školskej jedálni.
Vedci sa obávajú, že v tomto roku vo svete dôjde k vypuknutiu mnohých menších epidémií spôsobených najmä sezónnymi vírusmi, ktoré v roku 2020 nemali šancu sa prejaviť. Tvrdí to aj lekár a vedec Peter Celec, konkrétne v súvislosti s chrípkou.