Jeseň a zima sú obdobiami, kedy sa skracujú dni a slnečné žiarenie ubúda. S ich príchodom sa mnohokrát objavuje zvýšený výskyt najmä respiračných ochorení a tiež COVIDU-19. Aj v súvislosti s touto chorobou sa často skloňuje vitamín D. Prečo je pre naše telo tak dôležitý práve počas zimných mesiacov a čo je vitamín D? Poďme si na túto prospešnú látku posvietiť.
Čo je vitamín D
Vitamín D je úplne iný ako väčšina ostatných vitamínov. V skutočnosti je to steroidný hormón vyrobený z cholesterolu. Vzniká vtedy, keď je naša pokožka vystavená slnečnému žiareniu. Z tohto dôvodu sa zväčša označuje ako „vitamín zo slnka“.
Slnečné žiarenie však len zriedka poskytuje dostatok vitamínu D a ešte menej počas zimných mesiacov. Preto je potrebné ho získavať z doplnkov alebo zo stravy. Napriek tomu iba niekoľko potravín obsahuje významné množstvo tohto zásadného vitamínu a nedostatok je veľmi častý.
Vitamín D je vitamín rozpustný v tukoch, čo znamená, že sa rozpúšťa v tukoch a olejoch a môže byť v našom tele uložený po dlhú dobu. Existujú jeho dve podoby: Vitamín D3 (cholekalciferol). Nachádza sa v niektorých živočíšnych potravinách, ako sú tučné ryby a vaječné žĺtky. Vitamín D2 (ergokalciferol). Nachádza sa v niektorých rastlinách, hubách a kvasniciach. Prvá forma vitamínu je pritom dvakrát tak účinná pri zvyšovaní hladín vitamínu D v krvi ako D2.
9 potravín s vysokým obsahom tuku, ktoré sú veľmi zdravé
Najlepšie zdroje vitamínu D3 z potravín
- olej z tresčej pečene
- losos
- tuniak
- hovädzia pečeň
- vaječný žĺtok
- sardinky
Napriek tomu, že tučné ryby ako tuniak, losos, makrela, pstruh a sardinky sú dobrým zdrojom vitamínu D3, museli by ste ich jesť takmer každý deň, aby ste sa vyhli riziku nedostatku tejto cennej látky. Jediným vynikajúcim potravinovým zdrojom vitamínu D je olej z rybej pečene – ako je napríklad olej z tresčej pečene -, ktorý obsahuje viac ako dvojnásobok denného príjmu už v jednej polievkovej lyžici (15 ml).