Nové regulačné naradenia Európskeho parlamentu v oblasti zdravotníckych pomôcok a diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro majú zabezpečiť lepšiu ochranu verejného zdravia a bezpečnosti pacientov. Pri príležitosti Európskeho týždňa medicínskych technológií o tom informovala Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED).
Štandardizácia prostredia členských krajín EÚ prostredníctvom striktnejšej regulácie trhu v rámci trojročného implementačného obdobia je podľa asociácie opodstatnená aj z hľadiska etického podnikania a rovnocenného prístupu k inovatívnym, najmodernejším medicínskym technológiám pre všetkých pacientov vo všetkých členských krajinách EÚ.
„Veríme, že po zavedení prísnejšej regulácie trhu aj do slovenskej legislatívy sa oslabí súčasné dominantné postavenie ceny ako najdôležitejšieho kritéria hodnotenia medicínskych technológií a v neposlednom rade zabráni, aby na trh EÚ vstupovali napodobneniny z krajín mimo EÚ,“ uviedla výkonná riaditeľka SK+MED Patrícia Kubicová.
Lekárske patenty vedú
Európsky priemysel lekárskych technológií zamestnáva vyše 650 tisíc ľudí, vďaka čomu predstavuje výroba tohto zdravotníckeho segmentu významný prvok tvorby hrubého domáceho produktu jednotlivých európskych krajín.
V roku 2015 bolo u Európskeho patentového úradu (EPO) v oblasti lekárskych technológií zaregistrovaných viac ako 12 400 prihlášok patentov – 7,8 % z celkového počtu žiadostí – čo je oveľa viac ako v iných odvetviach v Európe. Až 40 % týchto patentových prihlášok bolo podaných z európskych krajín (členské krajiny EÚ, Nórsko a Švajčiarsko).
Kým za posledné desaťročie sa počet podaní EPO v oblasti lekárskych technológií zdvojnásobil, farmaceutické a biotechnologické patentové prihlášky boli relatívne stagnujúce.
„Väčšina najnovších medicínskych technológií a terapií je dostupná aj na Slovensku, zatiaľ. Technologický vývoj ide míľovými krokmi, ale pokiaľ budú ekonomické podmienky nášho zdravotníctva nastavené ako doteraz, tak nové technológie sa mu budú vyhýbať,“ uzavrela Kubicová.