Prekonali Covid-19, ale ich zdravotných stav sa nevrátil do pôvodných koľají. Až deväť z desiatich ľudí, ktorí sa nakazili koronavírusom a mali vážny priebeh ochorenia, sa mesiace po zotavení lekárom sťažovali na pretrvávajúce nepríjemné symptómy, uvádza The Telegraph.
Najčastejšie pretrvávajúce príznaky
Jeden z posledných výskumov upozorňuje na možné zdravotné následky ochorenia v podobe zvýšenej únavy (53 percent pacientov), problémov s dýchaním (43 percent pacientov), bolestí kĺbov (27 percent pacientov) či bolesti na hrudníku (21 percent pacientov). Až 87 percent ľudí uviedlo, že aspoň jeden z príznakov Covid-19 u nich pretrval dlhodobo.
Viac o téme: Koronavírus
Hygiena si posvietila na desiatky prípadov koronavírusu, až 70 percent nakazených nemalo príznaky ochorenia
Vyplýva to z talianskej štúdie, ktorá sa objavila v odbornom magazíne JAMA. Lekári v rámci nej monitorovali zdravotný stav 143 osôb, ktoré mali závažný priebeh infekcie a museli byť hospitalizované.
Hoci je podľa kritikov rozsah štúdie malý, vzorka pacientov len úzka a chýba v nej kontrolná skupina, výsledky pritiahli pozornosť odborníkov.
Podobá sa na syndróm chronickej únavy
Medzi prvými expertmi, ktorí upozornili na možné zdravotné následky ochorenia, je popredný americký infektológ Anthony Fauci.
Podľa jeho slov zaznamenali lekári v USA množstvo pacientov s „post-vírusovým syndrómom“, ktorý môže pretrvať aj niekoľko týždňov po vyliečení sa. Príznaky sa podľa neho podobajú na syndróm chronickej únavy, ktorý zahŕňa vyčerpanosť aj problémy s koncentráciou, píše CNN.
Vedci prehodnotili silu koronavírusu. Nové zistenia menia štatistiky úmrtnosti aj príznakov
Existenciu „postcovidového syndrómu“ naznačujú aj odpovede používateľov aplikácie Covid-19, ktorú vyvinuli výskumníci King’s College London. Ľudia prostredníctvom nej mohli nahlasovať príznaky koronavírusovej infekcie. Približne jeden z desiatich používateľov uviedol, že mal zdravotné problémy aj po ôsmich až desiatich týždňoch.