Stránka CovidHelper.sk mala za týždeň od spustenia 50-tisíc návštev. Takmer päťtisíc z nich vyplnilo podrobný dotazník a získalo podrobné poradenstvo, ako sa vyrovnať s ochorením COVID-19 a jeho následkami.
Viac ako polovica užívateľov chcela poradiť s dlhým priebehom ochorenia. Stránka tak pomáha naplniť svoj hlavný cieľ, pomôcť chorým a odbremeniť preťažené zdravotníctvo. Informoval o tom v utorok jeden z tvorcov stránky Miroslav Beblavý.
Predvídanie rizika vážnych komplikácií
Po dohode s dánskym tímom lekárov sa tvorcom podarilo na stránku zapracovať aj model predvídajúci riziko vážnych komplikácií. Tím vedený Martinom Hylleholtom Sillesenom z Kodanskej univerzity vytvoril na základe údajov o 5 594 pacientoch hospitalizovaných na COVID-19 model schopný určiť riziko, či budú chorí pacienti po prijatí do nemocnice potrebovať starostlivosť na jednotke intenzívnej starostlivosti alebo dokonca ventiláciu.
Lekári v Martinskej nemocnici využívajú špeciálnu aplikáciu, pomáha im liečiť pacientov s COVID-19
Táto informácia môže byť podľa tvorcov užitočná pre pacientov aj zdravotníkov pri identifikácií najvážnejších prípadov, ktorým treba od začiatku venovať najviac pozornosti.
Odporúčania presne na mieru
CovidHelper.sk vytvorili piati odborníci z oblasti zdravotníckej informatiky, strojového učenia, verejnej politiky a komunikácie – Juraj Bárdy, Miroslav Beblavý, Dagmar Ceľuchová Bošanská, Katarína Gažíková a Roman Hauptvogel. Odbornú pomoc im poskytli Dominika Fričová z Neuroimunologického ústavu SAV a hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo dospelých Adriana Šimková.
Američanom stačí smartfón na nahlasovanie nežiaducich účinkov vakcíny proti COVID-19. Ako to bude vyzerať u nás?
Každý návštevník stránky vyplní dotazník o svojom zdravotnom stave a osobných charakteristikách, na základe ktorých algoritmus vyberie odporúčania na mieru. Stránka vychádza z oficiálnych a potvrdených zdrojov. Pacienti tak podľa tvorcov nájdu fakty, nie špekulácie či nepotvrdené hypotézy.