Každý desiaty človek, ktorý sa nakazí koronavírusom, trpí pretrvávajúcimi zdravotnými problémami aj 12 týždňov po nákaze. Nové britské štúdie naznačujú, že najťažší tzv. long COVID prežívajú ženy v strednom veku.
Až 70 percent žien zo sledovanej vzorky, ktoré kvôli infekcii vírusom SARS-CoV-2 museli byť hospitalizované, ešte aj po piatich mesiacoch trpeli príznakmi, ako sú úzkosť, dýchavičnosť, únava, bolesť svalov či takzvaná mozgová hmla.
Desaťtisíce pacientov s COVID-19 trpia príznakmi aj mesiace po prekonaní ochorenia. Pomôžu experimentálne lieky?
Nesúvisí to pritom s tým, ako sa nakazili, ale skôr s tým, ako ich telo dokáže celkovo bojovať s chorobami. Výsledky viacerých nezávislých štúdií podľa ich autorov majú zásadný vplyv najmä na stratégiu očkovania.
Veľká štúdia z Leicestru
V rámci výskumu na University of Leicester vedecký tím sledoval viac ako tisíc pacientov, ktorí boli počas minulého roka prijatí do akejkoľvek nemocnice vo Veľkej Británii s diagnózou COVID-19.
Zistili, že až 70 percent z nich sa úplne nezotavilo, v priemere päť mesiacov po opustení nemocnice mali ešte stále pretrvávajúce niektoré príznaky ochorenia COVID-19. Najviac postihnuté boli ženy.
Prelomový výskum: COVID-19 je pre mozog toxický, podobne ako HIV
Zo záverov tiež vychádza, že kvôli „dlhému COVIDu“ sa až 18 percent sledovaných ľudí nemohlo vrátiť do práce, ďalších 19 percent z nich muselo dokonca zmeniť zamestnanie.
S priebehom ochorenia to nesúvisí
Väčšina z týchto pacientov dostávala počas liečby antibiotiká, jedna tretina aj kyslíkovú podporu. Približne štvrtina z nich skončila na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS). Problémy však mali aj tí, ktorí boli hospitalizovaní iba krátko.
Medzi tými, ktorí sa nevrátili k normálnemu zdraviu, boli s väčšou pravdepodobnosťou ženy, belošky vo veku od 40 do 60 rokov. Mali dva alebo viac symptómov a museli byť pripojené na umelej pľúcnej ventilácii (UPV).
Vedci konečne odhalili, čo robí koronavírus v našom srdci. Výsledky môžu pomôcť v liečbe
Profesorka a doktorka Rachael Evansová pre BBC zároveň povedala, že mnohé z pretrvávajúcich problémov nesúviseli so závažnosťou priebehu ochorenia. To znamená, že v hre sú aj ďalšie faktory.
Ženy vs. muži
Prečo sa ženy mladšie aj staršie ako 60 rokov zotavovali lepšie?
Podľa autora štúdie, doktora Nazira Lonea, je dôvodom fakt, že staršie vekové skupiny na ochorenie zomierajú s vyššou pravdepodobnosťou. Preto ženy v strednom veku ostávajú so zdravotnými následkami.
Dôvodom podľa jeho slov môže byť aj to, že ženy majú odlišnú imunitnú odpoveď ako muži. Pre mužské pokolenie je zase pravdepodobnejšie, že budú musieť byť kvôli ochoreniu COVID-19 hospitalizovaní.
Priemerný vek COVID pacientov klesá, umelú pľúcnu ventiláciu potrebujú často aj 20-roční
Zaujímavým zistením bolo aj to, že pri jednej skupine sledovaných pacientov boli zaznamenané aj osobitne výrazné problémy s mozgovou hmlou, teda chronickým únavovým syndrómom. Tento symptóm postihoval najviac starších mužov.
Zápal a hormóny
Štúdia zaoberajúca sa „dlhým COVIDom“ tiež zistila, že väčšina ľudí s vážnymi príznakmi, ktoré pretrvávajú aj päť mesiacov po prepustení z nemocnice, mala v tele vyššie hladiny látky nazývanej C-reaktívny proteín, takzvaný reaktant akútnej fázy zápalu.
Tento proteín sa v krvi objavuje pri zápalovej reakcii v organizme. Jeho hladina stúpa v priebehu niekoľkých hodín, preto sa v medicíne používa ako jeden z indikátorov zápalovej reakcie. Býva prítomný aj u žien, ktoré sú náchylné na autoimunitné ochorenia.
Tehotné ženy sú úspešné v boji proti koronavírusu. Dokážu ochrániť aj vyvíjajúci sa plod
Pri nich telo napáda svoje zdravé bunky, čo by mohlo podľa profesorky Louise Wainovej vysvetliť, prečo „sa zdá, že u žien v strednom veku prevláda post-COVIDový syndróm“. Na úplne pochopenie procesov je však potrebný ďalší výskum.
Aj sedem mesiacov po
Menšia štúdia z University of Glasgow tiež dokázala, že u žien do 50 rokov bola sedemkrát vyššia pravdepodobnosť problémov s dýchaním a dvojnásobne vyššia pravdepodobnosť väčšej únavy ako u mužov v rovnakom veku, a to aj sedem mesiacov po pobyte v nemocnici.
Výskumu sa zúčastnilo 327 dospelých pacientov, ktorí boli po liečbe ochorenia COVID-19 prepustení z 31 nemocníc po celej Veľkej Británii. U žien mladších ako 50 rokov zaznamenali vyššiu pravdepodobnosť vzniku nových zdravotných problémov ako u mužov v rovnakom veku.
Väčšina sa do jesene proti covidu zrejme nezaočkuje. Je to fatálne, ani ľudia nad 60 rokov nechcú vakcínu, hovorí analytik
Ich ťažkosti často súviseli s pamäťou, mobilitou, zrakom a sluchom. Pacienti sa tiež sťažovali na dýchavičnosť a zníženú kvalitu života, a to aj po siedmich mesiacoch od prekonania ochorenia.
Všetky tieto zistenia podľa ich autorov pripomínajú zodpovedným inštitúciám, aké nutné je účinne doriešiť postCOVIDovú liečbu, ale tiež upozorňujú na potrebu prehodnotenia očkovacej stratégie.