Nová vyhláška hygienikov je pre rodiny nejasná. Ak ideme na dovolenku do zahraničia, čo všetko musíme absolvovať?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hranica, hraničný priechod, autá
Foto: ilustračné, SITA/AP

Od pondelka 19. júla platí nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá sa však u Slovákov nestretla s veľkým pochopením. Výhrady k pôvodnému zneniu mal aj Ústavný súd SR, no jeho pripomienky už ÚVZ zapracoval.

Napriek tomu sa mnohí ľudia sťažujú, že im pre mnohé výnimky nie je jasné, aké sú vlastne ich povinnosti v súvislosti s cestovaním a návratom zo zahraničia. Ak sa chystá cestovať rodina s deťmi, všetko je ešte zmätočnejšie.

Napríklad, aké povinnosti musí podľa vyhlášky splniť štvorčlenná rodina, kde je jeden z rodičov zaočkovaný oboma dávkami, druhý iba jednou, jedno dieťa je vo veku nad 12 rokov a ďalšie pod túto vekovú hranicu?

Plne zaočkovaný

Najjednoduchšie je podľa vyhlášky cestovanie pre človeka, ktorý je zaočkovaný oboma dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a tú druhú dostal najmenej pred 14 dňami. V takom prípade je považovaný za plne zaočkovaného.

Viac o téme: Koronavírus

Takáto osoba je podľa hovorkyne ÚVZ Dáši Račkovej povinná „registrovať sa cez formulár eHranica, pričom prvá registrácia platí nasledujúcich šesť mesiacov“. Je pritom jedno, akým spôsobom sa takáto osoba dopravila na Slovensko.

Avšak, v prípade, že je to letecky, musí si ešte vyplniť formulár na stránke ministerstva dopravy. Existuje tiež zoznam „zelených“ krajín, do ktorých je bezpečné cestovať. Ak prilietate z krajiny mimo tohto zoznamu, je nutné mať navyše negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín.

Medzi zelené, teda bezpečné krajiny patria všetky krajiny Európskej únie (EÚ) a okrem nich aj:

Albánsko, Andorra, Arménsko, Austrália, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Čína, Gruzínsko, Hongkong, Island, Izrael, Japonsko, Jordánsko, Kanada, Južná Kórea, Kosovo, Kuba, Libanon, Lichtenštajnsko, Macau, Moldavsko, Monako, Nórsko, Nový Zéland, San Marino, Severné Macedónsko, Singapur, USA, Mexiko, Srbsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taiwan, Turecko, Ukrajina, Vatikán

Za plne zaočkovanú osobu sa, samozreme, považuje aj ten, kto má aspoň 21 dní po prvej dávke vakcíny Janssen (Johnson & Johnson), nakoľko ide o jednodávkovú vakcínu. Výhodu majú aj tí, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali.

Potvrdenie o prekonaní COVID-19

Do skupiny plne zaočkovaných patria aj ľudia, ktorí sú „najmenej 14 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka očkovania proti ochoreniu COVID-19 podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19“.

Okrem potvrdenia o podaní prvej dávky vakcíny je tak pre človeka, ktorý chce byť považovaný za plne zaočkovaného, nutné mať pri sebe aj potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19.

Toto potvrdenie môže mať formu sms správy alebo mailu o pozitívnom PCR teste alebo je to správa od lekára o prekonaní ochorenia, a to vrátane skenu. Samotná informácia o pozitívnom antigénovom teste nestačí.

Vzhľadom na možnú falošnú pozivitu testu je táto možnosť nedostatočná. „Lekár má disponovať informáciou o pozitivite pacienta a prekonanom ochorení nielen v prípade RT-PCR, ale aj antigénového testovania,“ vysvetľuje Račková.

Iba jedna dávka

Najväčšie sťažnosti majú ľudia práve v súvislosti s tým, že boli zatiaľ zaočkovaní iba jednou dávkou. Podľa novej vyhlášky sú totiž napriek tomu označovaní ako nezaočkovaní, je pritom jedno, či ochorenie COVID-19 prekonali alebo nie.

Tieto osoby musia absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu. „Karanténa platí aj pre všetkých členov spoločnej domácnosti, ktorí nie sú zaočkovaní alebo nemajú inú výnimku z karantény,“ uvádza Račková.

Karanténu je možné ukončiť piaty deň, a to vďaka negatívnemu PCR testu, ktorý hradí štát. Na PCR vyšetrenie je osoba objednaná automaticky po registrácii v eHranici.

Pri prílete z cudziny platia pre osobu s jednou dávku vakcíny rovnaké pravidlá ako pre plne zaočkovaného jedinca, teda najprv registrácia v eHranici, potom vyplnenie formulára na stránke ministerstva dopravy.

Formuláre

Všetci členovia rodiny, či sú alebo nie sú zaočkovaní, sa musia zaregistrovať cez formulár eHranica. Ak rodina využila leteckú dopravu, musí sa zaregistrovať aj cez formulár na stránke ministerstva dopravy.

V prípade príletu z inej ako zelenej krajiny je nutné mať k dispozícii negatívny PCR test, ktorý nesmie byť starší ako 72 hodín. Aj osoby s jednou dávkou vakcíny proti COVID-19 však môžu využiť výnimky, na ktoré majú nárok a vyhnúť sa tak karanténe.

Výnimky

Osoby, ktoré nemôžu byť zaočkované zo zdravotných dôvodov apredložia o tom lekárske potvrdenie od špecialistu, ktoré má svoj konkrétny vzor, nemusia absolvovať karanténu. Je však zároveň nutné mať negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín.

Výnimku z karantény majú aj ľudia s trvalým alebo prechodným pobytom v pohraničných oblastiach susedných štátov, a to do 100 kilometrov od hraničných priechodov alebo tí, ktorí sa neodkladne starajú o blízke osoby žijúce v cudzine.

Treba mať však o tom potvrdenie a v oboch vyššie opísaných prípadoch aj negatívny PCR test, ktorý nie je starší ako sedem dní. Výnimky majú ešte aj zamestnanci, študenti a rôzne profesijné skupiny.

Nezaočkované osoby, ktoré majú výnimku z karantény

Tí, ktorí prekračujú hranicu výhradne za účelom výkonu práce z a do iných krajín EÚ, Islandu, Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska alebo Ukrajiny. Musia však predložiť negatívny výsledok PCR testu nie starší ako 7 dní.

Tí, na ktorých sa v rámci výkonu povolania vzťahuje výnimka z karantény, napríklad posádky lietadiel, vlakov, vodiči nákladných vozidiel, pracovníci pohrebnej služby pri prevoze ostatkov a podobne.

Tí, ktorí patria medzi vybrané profesijné skupiny, napríklad rôzne delegácie, poslanci Európskeho parlamentu, zamestnanci medzinárodných organizácií, umelci, vyslaní redaktori, športová reprezentácia a iné. Musia sa však preukázať dokladom o danej skutočnosti a negatívny výsledkom PCR testu nie staršom ako 72 hodín.

Deti

Iné pravidlá platia aj pre deti, ak s nimi chcete ísť na dovolenku, je dôležité, či už dovŕšili vek 12 rokov. Mladšie deti sa nemusia ani len registrovať do eHranice, avšak tínedžeri medzi 12 a 18 rokov túto povinnosť majú. Registrácia je platná do 9. augusta.

Dieťa do 12 rokov sa nemusí testovať, avšak v prípade, že niektorí z rodičov musí absolvovať karanténu, musí ju absolvovať aj dieťa, a to aj ak je staršie ako 12 rokov. Karanténa dieťatu končí vtedy, keď ostatným nezaočkovaným v domácnosti.

V prípade návratu z dovolenky lietadlom deti do 12 rokov takisto nemusia mať negatívny PCR test, no dorast od 12 do 18 rokov áno. Za deti sa musí rovnako vyplniť formulár na stránke ministerstva dopravy.

Karanténa

Ak ste dvaja rodičia, z ktorých jeden je zaočkovaný oboma dávkami a druhý nie je vôbec, prípadne iba jednou dávkou, deti musia karanténu absolvovať. Rodič s oboma dávkami karanténu absolvovať nemusí, ani keď ju dodržiava celý zvyšok rodiny.

Doprava na letisko

V prípade, že rodina odlieta z iného ako slovenského letiska, je zrejme nutné zabezpečiť si odvoz. Môže to byť aj rodinný príslušník, a to bez obavy, že by musel absolvovať karanténu, ak nie je plne zaočkovaný.

Je však nutné sa najneskôr pri odchode zo Slovenska zaregistrovať na stránke ministerstva zahraničných vecí. Tento formulár je potrebné mať so sebou vytlačený spolu s kópiou leteniek prepravovaných osôb.

Pre vodiča tiež platí, že sa musí pri návrate zaregistrovať v eHranici, pokiaľ už platnú registráciu nemá. Ak dotyčný splní všetky tieto povinnosti, nemusí mať negatívny PCR test ani absolvovať karanténu.

Najväčšie sťažnosti

Medzi najväčšie sťažností ľudí patria výhrady k prekonaniu ochorenia či testom na protilátky. Nerozumejú, prečo sa na Slovensku tieto potvrdenia neakceptujú a v niektorých európskych krajinách áno.

Ministerstvo zdravotníctva SR test na protilátky ako alternatívu k očkovaniu neuznáva a podľa viacerých vyjadrení ministra Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) ani neplánuje. Dôvodov je viac, jedným z najvýznamnejších je rôznorodosť testov na protilátky.

Sú rôzne a ich priekaznosť nie je vždy dostatočná. Navyše, stále nie je isté, či prirodzené protilátky ochránia človeka aj pred Delta variantom koronavírusu, prípadne ďalšími inými kmeňmi.

Rovnaký odmietavý postoj rezort zaujal aj k tým ľuďom, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali. Nakoľko každý mal iný priebeh ochorenia, a tým pádom aj iný počet protilátok, ktoré takisto nemusia chrániť pred infekčnejšími variantmi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daša Račková
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR