Výchova tímu kvalitných zdravotníkov, ktorí ostanú pracovať pre pacientov v regióne, je podľa riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline Igora Stalmašeka dôvodom intenzívneho zapojenia sa žilinskej nemocnice do aktuálneho rozšírenia rezidentského programu. FNsP Žilina prijala do špecializačných odborov tohto typu štúdia až 17 absolventov medicíny, čo je najviac spomedzi všetkých slovenských nemocníc. Najviac žilinských rezidentov momentálne pôsobí v pediatrickom odbore, k štyrom doterajším pribudli štyria noví.
Priestor na výchovu lekárov
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa FNsP Žilina Lenka Záteková, špecializačné štúdium formou rezidentského programu funguje v nemocnici od roku 2014, pričom ho už ukončili tri všeobecné lekárky a šesť rezidentov v štúdiu pokračuje.
Na Ukrajine sa objavil záškrt, slovenskí epidemiológovia spozorneli
„V tomto roku sme do rezidentského programu zapojili ďalších 17 mladých doktorov, čím sme sa stali lídrom na Slovensku. Maximálne sme sa snažili, aby sme obsadili čo najviac miest a vytvorili priestor na výchovu lekárov, ktorí nám chýbajú najmä v strednej generácii,“ zdôraznil generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek. Podľa neho sa zdravotníctvo dostáva do bodu, kedy nebude mať kto nahradiť vekovo starších lekárov.
„Snažíme sa čo najviac zlepšovať podmienky a prostredie v nemocnici, aby sme mladých lekárov motivovali a takýmto spôsobom aspoň čiastočne pomohli v generačnej výmene lekárov, aby sme sa nedostali do situácie, kedy nás nebude mať kto liečiť,“ dodal Stalmašek.
Novinkou sú špecializačné odbory
V rámci rezidentského programu absolvuje lekár – rezident špecializačné štúdium, počas ktorého pracuje v príslušnej nemocnici po dobu troch až piatich rokov.
„Je štandardne zamestnaný na lekárskej pozícii a má rovnaké kompetencie ako všetci lekári s rovnakým stupňom vzdelania, získava potrebnú prax a stáva sa súčasťou našej nemocnice. Novinkou sú tento rok špecializačné odbory, ktoré boli do programu pridané, a tiež zmena zákona z dielne ministerstva zdravotníctva, vďaka ktorej môže lekár po ukončení štúdia ostať pracovať aj v nemocnici na oddelení,“ vysvetlil princípy štúdia medicínsky riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Bízik.
Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila lekársku fakultu aj univerzitnú nemocnicu
Najviac rezidentov pôsobí v žilinskej nemocnici v odbore pediatria, keď k štyrom pôvodným pribudli od októbra štyria noví. Ďalší lekári – rezidenti absolvujú špecializačné štúdium v odboroch všeobecné lekárstvo, oftalmológia, chirurgia, urológia, vnútorné lekárstvo, anestéziológia a intenzívna medicína. Nemocnica hľadala rezidentov aj pre neurológiu, ortopédiu, pediatrickú ortopédiu, úrazovú chirurgiu a gynekológiu, kde sa však absolventi medicíny neprihlásili.