Nebojte sa použiť defibrilátor. Zachrániť život dokáže aj úplný laik

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Defibrilátor
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Po Slovensku môžete čoraz častejšie vidieť automatizovaný externý defibrilátor (AED), ktorý je nenahraditeľným pomocníkom.

Len za tento rok bolo vďaka nemu zachránených viac než 500 ľudí. Informovala TV Joj vo svojej reportáži na webe Noviny.sk.

Pomáha registrácia

K záchrane napomáha aj register týchto prístrojov, ktorý vedie Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby.

„Keď osoba, ktorá vlastní tento defibrilátor, sa zaregistruje, tak operátor ZZS pri prijatí tiesňového volania, dokáže tento AED aktivovať a vyslať na miesto udalosti. Prípadne dokáže vyzvať volajúcich, aby tento AED na miesto doniesli,“ ozrejmil hlavný operátor Viliam Sládek.

Rozhodujú sekundy

V posledných dňoch dal napríklad externý defibrilátor druhú šancu na život 70-ročnému mužovi, ktorý skolaboval v električke či mladíkovi, ktorý odpadol v meste. Mnohokrát sú na mieste ako prví mestskí policajti.

„Mestská polícia v Bratislave je súčasťou integrovaného záchranného systému. V niektorých prípadoch naozaj rozhodujú sekundy a vďaka tomu dokážu byť naše hliadky rýchlejšie na mieste, ako napríklad záchranári,“ uviedol Peter Borko z oddelenia komunikácie mestských policajtov.

Netreba zabúdať na servis

Operačné stredisko spolupracuje nielen s mestskou políciou, ale tiež s dobrovoľnými hasičmi. Tí majú tiež zaregistrované prístroje v systéme a dokážu byť na mieste do dvoch minút.

„Po každom použití tohto defibrilátora sa musia elektródy vymeniť. Taktiež musí dôjsť k výmene aj v prípade, že dosiahne čas expirácie, aby sme dosiahli čím vyššiu úspešnosť tohto prístroja,“ upozornil Viliam Sládek.

Viac sa dočítate na stránke Noviny.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Borko
Firmy a inštitúcie Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby