Najvýraznejší nárast ochorenia za piatok 9. októbra zaznamenali úrady verejného zdravotníctva v Bardejove a Dolnom Kubíne.
Ako informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Daša Račková, prevažná časť ochorení má súvislosť so svadbami, rodinnými oslavami a ďalšími početnejšími spoločenskými udalosťami.
Viac o téme: Koronavírus
Početnejší výskyt COVID-19 vo svojej územnej pôsobnosti hlásili aj regionálne úrady verejného zdravotnícva (RÚVZ) v Bratislave, Prievidzi, Dunajskej Strede, Liptovskom Mikuláši, Trebišove, Čadci či Prešove.
„Aj v prípade RÚVZ Prešov ide prevažne o dohľadané kontakty pozitívne testovaných osôb, ktoré sa zúčastnili na svadbách či rôznych početnejších rodinných udalostiach, a ktoré nákazu následne rozšírili do ďalších kolektívov,“ ozrejmila Račková.
COVID-19 sa vyskytol aj v DSS
RÚVZ Čadca informoval, že pri nových prípadoch ide prevažne o dohľadané kontakty pozitívne testovaných ľudí, v menšej miere aj o importy zo zahraničia. Ochorenie COVID-19 bolo potvrdené aj u ľudí s klinickými príznakmi ochorenia, ktorí iniciatívne kontaktovali svojho ošetrujúceho lekára.
Pozitívne testovaná bola aj časť klientov a personálu v centre sociálnych služieb. RÚVZ spolupracuje pri protiepidemických opatreniach so zriaďovateľom centra, postupuje sa podľa vypracovaného krízového plánu.
Koronavírus: Slovensko hlási rekordné čísla, za piatok pribudlo až 1 887 nových prípadov
V Dunajskej Strede potvrdili početnejší výskyt COVID-19 u zamestnancov a klientov zariadenia sociálnych služieb. RÚVZ nariadil úplnú karanténu zariadenia, zákaz návštev, prijímania nových klientov a ich prekladanie do iných zariadení. V spolupráci s vedením centra prijal aj ďalšie protiepidemické opatrenia.
Dohľadané kontakty zo svadieb
RÚVZ Prievidza priblížil, že v jeho spádovej oblasti išlo zväčša o dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy, predovšetkým zo svadieb. Vyskytlo sa aj niekoľko menších ohnísk, ktoré RÚVZ monitoruje a sporadické prípady, pri ktorých začal epidemiologické vyšetrovanie.
Aj v Liptovskom Mikuláši väčšinu prípadov tvoria dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy na pracoviskách, vyskytli sa aj nové ochorenia, pri ktorých sa začalo epidemiologické vyšetrovanie.
Na COVID-19 zomreli ďalší štyria pacienti, Slovensko má 61 obetí koronavírusu
Podstatnú časť potvrdených prípadov v Trebišove tvoria dohľadané kontakty pozitívnych osôb, ktoré sa ešte pred sprísneným celoplošných opatrení zúčastňovali na svadbách či rodinných oslavách. Účastníci následne vírus rozšírili do kolektívov pracovísk, výchovno-vzdelávacích pracovísk či do rodín.
Ochorenie sa v malom množstve potvrdilo aj v jednom zo zariadení sociálnych služieb, kde je v súčasnosti nastavený špeciálny režim fungovania.
„Situáciu v Bratislave a odporúčania epidemiológov môžete podrobnejšie sledovať cez Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hl.m,“ uviedla Račková.
COVID-19 sa začína šíriť najmä v rodinách
Hovorkyňa ÚVZ SR ďalej objasnila, že vývoj epidémie COVID-19 na Slovensku má charakter celoplošne zvýšeného výskytu. Prevažne je to dôsledkom konania svadieb, rodinných osláv, firemných podujatí a ďalších rodinných či spoločenských udalostí v posledných týždňoch.
„Niektorí potenciálne nakazení účastníci následne navštívili aj ďalšie svadby a rôzne rodinné udalosti. Toto všetko sa stalo miestom vzniku množstva ďalších ohnísk s veľkým počtom nakazených, ktorí následne šírili toto ochorenie v rodinách, na pracoviskách, školách, škôlkach, zariadeniach sociálnych služieb či zdravotníckych zariadeniach,“ vysvetlila Račková.
Mikas: Nehľadajme cesty, ako opatrenia obísť. Riziko šírenia koronavírusu takto neznížime
V súčasnosti sa ochorenie COVID-19 začína šíriť najmä v rodinách.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva zaznamenali za piatok 9. októbra 1 887 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom z 11 123 vykonaných laboratórnych vyšetrení. ÚVZ SR vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu navrhne prijatie prísnejších opatrení a ďalších odporúčaní.