Na Slovensku ročne pribudne 35-tisíc onkologických pacientov, až polovici prípadov rakoviny môžeme predísť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Onkológia, onkologický pacient, rakovina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensku ročne ochorie na onkologické ochorenia približne 35-tisíc nových pacientov a zomrie okolo 13-tisíc ľudí. Vyplýva to z dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Predísť pritom môžeme 30 až 50 percentám nádorových ochorení. Skríning onkologických chorôb, takzvaná onkokontrola, je jedným z najúčinnejších nástrojov na boj proti rakovine. Slúži na zachytenie onkologickej choroby vo včasnom štádiu u zdanlivo bezpríznakovej populácie,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine. Včasné odhalenie rakoviny zvyšuje šance na úspešnú liečbu a zároveň je menej nákladné na zdravotnú starostlivosť.

Nárast počtu diagnostikovaných nádorov

Nádorové ochorenia sú v Slovenskej republike druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a druhou najčastejšou príčinou úmrtí. Počet návštev pacientov v onkologických ambulanciách v roku 2023 presiahol 820-tisíc a náklady na liečivá pre onkologických pacientov dosiahli sumu 91 640 028 eur. V roku 2022 bolo novodiagnostikovaných 34 910 zhubných nádorov.

V porovnaní s rokom 2001, keď sa diagnostikovalo 21 498 prípadov, ide o nárast počtu diagnostikovaných nádorov o 62 percent. Najviac pacientov trpiacich na onkologické ochorenia je vo veku 75 rokov a viac rokov, nasledujú vekové skupiny 60 až 74 rokov a 45 až 59 rokov. Nárast počtu zhubných nádorov diagnostikovaných ročne sa očakáva aj v budúcnosti,“ uviedlo NCZI.

Pointa skríningov

Pointou skríningov je osloviť zdravé ženy a mužov. Fakt, že napríklad počet žien s cytologickým nálezom stúpa, je aj výsledkom zvyšujúceho sa počtu žien, ktoré skríning absolvovali. Pripravujú sa dva nové skríningové programy, na ktorý sa bude NCZI zberom dát podieľať – skríning zameraný na karcinóm pľúc a karcinóm prostaty.

Pilotný projekt skríningu rakoviny prostaty uvedie v tomto roku do praxe ako prvý Banskobystrický kraj. V budúcom roku je plánované aj spustenie skríningu rakoviny pľúc, a to najskôr v Bratislavskom a Nitrianskom kraji, a následne na ďalších pracoviskách s hrudníkovou chirurgiou.

Najčastejšie nádorové ochorenia

Medzi najčastejšie nádorové ochorenia patria zhubné nádory kože, hrubého čreva a konečníka, prsníka, prostaty, priedušnice, priedušiek a pľúc. U mužov sú to karcinóm prostaty, karcinóm hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm) a karcinóm pľúc, a u žien karcinóm prsníka, kolorektálny karcinóm a karcinóm tela maternice.

U detí sú najčastejšími onkologickými ochoreniami leukémie, zhubné nádory mozgu a lymfómy. Dáta vyplývajú z nových, detailných údajov o výskyte rakoviny na Slovensku, ktoré NCZI zverejnilo koncom roka 2024.

V Slovenskej republike sa v súčasnosti vykonávajú tri druhy onkokontroly plne hradené z verejného zdravotného poistenia: skríning rakoviny krčka maternice, rakoviny hrubého čreva a konečníka a rakoviny prsníka. V štádiu prípravy sú momentálne programy skríningu rakoviny pľúc a skríning rakoviny prostaty,“ informovalo ministerstvo zdravotníctva.

Infekcia HPV

Dôležitou súčasťou primárnej prevencie je aj obmedzenie rizikových faktorov, ktoré prispievajú k vzniku nádorových ochorení. Ide najmä o fajčenie, konzumáciu alkoholu, obezitu, nedostatok fyzickej aktivity či infekciu vírusmi, akým je napríklad ľudský papilomavírus (HPV). Infekcia HPV môže spôsobiť rakovinu krčka maternice, vagíny, vulvy, konečníka, penisu, hlavy a krku.

Najúčinnejšou prevenciou proti HPV infekcii, akú má svet v súčasnosti k dispozícii, je očkovanie. V Slovenskej republike je hradené z verejného zdravotného poistenia dievčatám a aj chlapcom vo veku od 12 až do dovŕšenia 15 rokov.

Ministerstvo zdravotníctva SR spolu s Národným onkologickým inštitútom aktívne participujú na mnohých európskych iniciatívach, ktoré pomáhajú postupne vytvárať systémové zmeny a nové podmienky pre onkologickú starostlivosť s cieľom, aby SR mala v blízkej budúcnosti Komplexné onkologické centrum a aby sa následne vytvorila komplexná onkologická infraštruktúra.

Svetový deň boja proti rakovine (World Cancer Day) každoročne pripadá na 4. februára. Medzinárodná únia boja proti rakovine (UICC) vyhlásila tento deň v roku 2000 na Medzinárodnom summite boja proti rakovine v novom miléniu, ktorý sa konal v Paríži. V tento deň odborníci, laici, pacienti a aj pacientske organizácie po celom svete upozorňujú na potrebu zvyšovania povedomia o rakovine, ako aj na nevyhnutnosť edukácie a dostupnosť prevencie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNárodný onkologický inštitútNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií