Na koronavírus zomreli prví Európania. Talianom odporúčajú nevychádzať z domu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Muž s ochranným rúškom kráčajúci ulicami talianskeho Codogna. Foto: SITA (AP Photo/Luca Bruno)
  • aktualizované 22. 2. 2020 17:05

V Taliansku zaznamenali prvé úmrtia v dôsledku nákazy novým koronavírusom z Číny. Štátna televízia RAI informovala, že v piatok zomrel 78-ročný muž, ktorý bol jedným z dvoch infikovaných ľudí v regióne Veneto.

Ide o prvého Európana, ktorý nákaze podľahol. Doteraz Európa hlásila iba jednu obeť, čínskeho turistu vo Francúzsku.

V sobotu popoludní pribudla aj druhá obeť, podľa Thelocal.it ide o 75-ročnú ženu z okolia mestečka Codogno v Lombardii. Úrady v dôsledku mimoriadnych udalostí požiadali zhruba 50-tisíc obyvateľov zo severotalianskych regiónov, aby radšej ostali doma a nevystavovali sa riziku nákazy.

Počet prípadov nákazy koronavírusom sa v Taliansku viac ako zoštvornásobil, čo viedlo k uzavretiu niektorých škôl, reštaurácií a podnikov. V regióne Lombardsko potvrdili najmenej 14 nových prípadov, pričom v celej krajine je ich už 19.

Infekciu do Talianska zavliekol imúnny človek

Skupina nových prípadov sa objavila v malých mestečkách juhovýchodne od Milána, uviedol lombardský šéf zdravotníctva Giulio Gallera. Sú to pritom prvé prípady infekcie v Taliansku získané sekundárnou nákazou.

Prvým infikovaným sa stal 38-ročný Talian, ktorý je hospitalizovaný v kritickom stave. Nakazil sa pri stretnutí s osobou, ktorá sa vrátila z Číny, no nemala žiadne príznaky infekcie. V súčasnosti je izolovaná a zrejme je proti vírusu imúnna, oznámili úrady.

Od prvého pacienta sa nakazili aj jeho manželka a priateľ, rovnako ako traja pacienti v nemocnici a päť zdravotníckych pracovníkov.

Epidémia v Číne sa spomaľuje

Minister zdravotníctva Roberto Speranza podpísal s lombardským guvernérom nariadenie, ktoré v regióne pozastavuje verejné zhromaždenia a obchodné, športové, vzdelávacie a ďalšie rekreačné aktivity.

Celosvetovo sa vírusom nakazilo 77 923 ľudí v 29 krajinách a 2 362 osôb na ochorenie COVID-19, ktoré šíri, zomrelo. Väčšina prípadov je z pevninskej Číny, ktorá je v epicentre nákazy, kde majú 76 288 prípadov nákazy a 2 345 úmrtí.

Počet nových prípadov však v krajine klesá, v sobotu tamojšie úrady oznámili, že zaznamenali 397 nových infekcií, pričom deň predtým to bolo 889.

Naopak, nárast v prípadoch zaznamenala Južná Kórea, kde za štyri dni stúpol počet infikovaných osôb na 346. Väčšina prípadov pochádza z mesta Tägu a okolitých regiónov, kde do soboty rána narátali 283 prípadov vrátane dvoch úmrtí.

Z lode Diamond Princess odišli osoby bez aktuálnych testov, všetky vypátrali

Nové úmrtia hlásia aj z Iránu, kde zomrelo po nákaze koronavírusom už päť ľudí. Celkovo potvrdili v krajine 28 prípadov nákazy, medzi ktoré patria aj spomínané úmrtia.

Japonský minister zdravotníctva zase v sobotu informoval, že z výletnej lode Diamond Princess, kde sa koronavírusom nakazilo viac ako 600 ľudí, prepustili pred zavedením karantény 23 ľudí bez toho, aby ich testovali.

Kacunobu Kato uviedol, že spomínané osoby podstúpili testy pred karanténou, ktorá začala 5. februára, a mohli opustiť loď bez toho, aby testy absolvovali znova. U troch osôb sa odvtedy testy potvrdili ako negatívne a väčšina ďalších súhlasila, že absolvuje ďalšie testy. Úrady podľa ministra vystopovali všetkých 23 pasažierov a nariadili im, aby 14 dní zostali doma v karanténe.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Giulio GalleraKacunobu KatoRoberto Speranza