Okrem Dňa víťazstva nad fašizmom si ľudstvo každoročne 8. mája pripomína aj Svetový deň Červeného kríža. Je oslavou zamestnancov a dobrovoľníkov svetovej organizácie Červeného kríža, ktorí zachraňujú ľudské životy a pomáhajú ohrozeným komunitám na celom svete. Poskytujú humanitárnu pomoc pri katastrofách po celom svete a zmierňujú ľudské utrpenie z chorôb, hladu, nešťastia či vojny.
Dátum vybrali na počesť švajčiarskeho humanistu a filantropa Jeana Henryho Dunanta, ktorý sa narodil 8. mája v roku 1828 v Ženeve a je jedným z otcov myšlienky na vytvorenie Červeného kríža.
Červený kríž a Červený polmesiac pomáha v 190 krajinách sveta. Rozdielne politické, sociálne či klimatické podmienky spôsobujú rôzne humanitárne krízy, všetky však majú niečo spoločné, a to ľudské utrpenie. Zmierňovať ho je už vyše 150 rokov poslaním Červeného kríža.
Znak Červeného kríža
Používanie znaku Červeného kríža je prísne limitované. Akékoľvek jeho použitie, ktoré nie je v súlade s medzinárodným humanitárnym právom dovolené, znamená jeho zneužitie. Znak počas ozbrojeného konfliktu plní úlohu ochrany zdravotníkov ozbrojených síl a ich zdravotníckych zariadení, zdravotníkov národných spoločnosti a ich zdravotníckych zariadení a zdravotníckych transportov.
Červený kríž a Červený polmesiac plánujú podporiť očkovanie pol miliardy ľudí proti COVID-19
Počas mieru plní znak úlohu identifikačného symbolu osôb a zariadení v spojitosti s Medzinárodným výborom Červeného kríža, národnou spoločnosťou Červeného kríža/Červeného polmesiaca a Medzinárodnou federáciou spoločností Červeného kríža/Červeného polmesiaca.
Činnosti Slovenského Červeného kríža
Medzi činnosti Slovenského Červeného kríža (SČK) patrí zachraňovanie ľudských životov poskytnutím prvej pomoci, zdôrazňovanie dôležitosti bezpríspevkového darcovstva krvi, oceňovanie mnohonásobných darcov krvi či oslovovanie nových darcov.
Červený kríž podporuje spravodlivý prístup k vakcínam proti COVID-19
Aktivisti SČK pracujú s deťmi a mládežou, v sociálnych zariadeniach sa starajú o seniorov, matky s deťmi, o deti so špeciálnymi potrebami, poskytujú rôzne sociálne služby v teréne a šíria myšlienky medzinárodného humanitárneho práva.