Lekári Univerzitnej nemocnice v Martine (UNM) využívajú od polovice januára pri liečbe pacientov s ochorením COVID-19 špeciálnu mobilnú aplikáciu.
Viac o téme: Koronavírus
Podľa primára Kliniky pneumológie a ftizeológie Ivana Kocana aplikácia umožní poskytovať zdravotnú starostlivosť takmer neobmedzenému počtu pacientov bez toho, aby museli priamo navštíviť odbornú ambulanciu.
Jednoduché informovanie o zdravotnom stave
Mobilnú aplikáciu vyvíjali v martinskej UNM tri mesiace s cieľom zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pacientom s ochorením COVID-19 aj napriek nedostatku lôžkových kapacít v preťažených nemocniciach.
„V prípade, že pacientov stav je vážny, ale zatiaľ si nevyžaduje hospitalizáciu, z našej ambulancie odchádza do domácej liečby s aplikáciou v mobile a so zapožičaným pulzným oximetrom, aby mohol posielať presné dáta o svojom zdravotnom stave,“ uviedol Kocan.
Slovenským nemocniciam by mohli prísť pomôcť v boji s COVID-19 nórski lekári, ktorí vyštudovali v Martine
Pacient zároveň dostane unikátny kód aj prihlasovacie údaje do aplikácie.
„My na počítači vidíme, aké dáta nám poslal, aplikácia zároveň na základe zadaných algoritmov vyhodnocuje, či je potrebná opätovná návšteva lekára, alebo telefonická konzultácia,“ doplnil primár martinskej kliniky.
Systém môžu využiť aj iné nemocnice
V pilotnej fáze využili aplikáciu pri liečbe siedmich pacientov.
„Používanie aplikácie je veľmi jednoduché, sú tam veľké čísla aj písmená. Oximeter si dáte na prst a stlačíte jedno tlačidlo. Pre mňa bolo obrovskou výhodou, že som nemusela zostať v nemocnici. Mala som domáci komfort a bola som stále pod dohľadom lekárov,“ priblížila svoje skúsenosti pacientka Adriana Barošová.
Štát pripravuje novú aplikáciu proti šíreniu COVID-19. Podľa IT odborníka si novinka nájde množstvo odporcov
Systém je použiteľný aj pre iné nemocnice na Slovensku. „Platformu sme vyvíjali tak, že môže byť využiteľná nielen pri ochorení COVID-19, ale aj pre iné ochorenia v rámci telemedicíny,“ uzavrel Kocan.