Zdravotníctvo je jedným z najčastejšie postihovaných sektorov v oblasti úniku údajov alebo kybernetických útokov. Ako uvádza spoločnosť Deloitte, počet kybernetických incidentov na zdravotnícke zariadenia dokonca každým rokom výrazne stúpa.
„Napriek stále narastajúcej hrozbe je veľká väčšina nemocníc a lekárov nepripravená čeliť hrozbám kybernetickej bezpečnosti, a to aj napriek tomu, že predstavujú veľký problém verejného zdravia,“ povedal Erik Saller, manažér kybernetickej bezpečnosti Deloitte.
Slovenské lekárne sa stali obeťami IT útokov
Viacero štúdií vykonaných v rôznych oblastiach sveta podľa Sallera dokázalo, že zdravotníctvo je jedným z najčastejšie postihovaných sektorov v oblasti úniku údajov alebo kybernetických útokov.
Štúdia spoločnosti Frost & Sullivan zistila, že ekonomické straty väčšej zdravotníckej organizácie po kybernetickom incidente môžu prevýšiť 20.7 milióna eur.
Ransomvér, phishing, úniky databáz
„Typickými incidentmi sú najmä ransomvér útoky, ktoré zablokujú informačné systémy. Ďalej sú to phisingové útoky nabádajúce personál ku kliknutiu na nebezpečný URL link,“ opisuje Saller.
Vyskytnúť sa môže aj únik celých databáz pacientskych sumárov a dát s najvyššou citlivosťou.
Na predídenie takýchto udalosti, podobných známemu prípadu ransomware WanaCry, ktorý napadol v roku 2017 aj Fakultnú nemocnicu v Nitre, je potrebné, aby zdravotnícke zariadenia aktívne zvyšovali bezpečnosť svojich informačných systémov a zabezpečili tak dôvernosť, integritu a dostupnosť informácií a dát,“ uzavrel Saller.