Aktualizované 24. júla o 16:13
Pandemická komisia vlády SR dnes neschválila pandemický plán. Na tlačovom brífingu po rokovaní komisie o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Veľká oslava narodenín skončila novým ohniskom koronavírusu, na Myjave sa nakazilo 20 ľudí
Ako šéf rezortu zdravotníctva uviedol, členovia komisie na rokovanie priniesli viacero pripomienok, ktoré komisia ešte plánuje do pandemického plánu zapracovať. Plán by mal byť podľa ministra schválený 11. augusta.
Očkovanie proti Covid-19 nebude povinné
Ako počas brífingu uviedol minister Krajčí, jedna z pripracovaných pracovných skupín bude mať v rámci pandemického plánu na starosti imunizáciu na Slovensku. Skupinu bude viesť profesor Pavol Jarčuška.
„Už teraz ministerstvo zdravotníctva takmer na každodennej báze rokuje najmä s Európskou komisiou, ktorá rokuje s ďalšími piatimi veľkými dodávateľmi očkovacej látky,“ spresnil Krajčí.
Slovenská republika má podľa neho záujem o zhruba tri milióny kusov RNA vakcíny. Plánovanú imunizáciu obyvateľstva by mala sprevádzať kampaň s odporúčaním očkovania pre rizikové skupiny. Očkovanie však podľa jeho slov nebude povinné.
Vakcína by mohla byť dostupná už koncom roka
Podľa profesora Jarčušku prisľúbila jedna z farmaceutických firiem, že do konca roka vyrobí sto miliónov dávok vakcíny a budúci rok 1,2 miliardy. Ďalšie z konzorcií by podľa neho vedeli do Európskej únie dodať 400 miliónov dávok vakcíny. „Vakcína zrejme bude skôr, ako si myslíme,“ dodal.
Pandemické pracovné skupiny
Ako minister vysvetlil, v súlade s úlohami pandemickej komisie sa vytvoria pracovné skupiny. Jedna sa bude venovať zabezpečeniu ambulantnej starostlivosti, realizovaná by mala byť okresnými úradmi v sídle kraja v spolupráci s vyššími územnými celkami. Ďalšia skupina pripravuje realizáciu imunizácie na Slovensku. Ďalšia vytvorí tímy rýchlej intervencie, ktoré by mohli naraz zasahovať na troch miestach, budú umiestnené na západe, strede a východe Slovenska.
Pracovné skupiny pridajú do pandemického plánu tri prílohy, budú to tzv. semafory pre zariadenia sociálnych služieb, primárnej zdravotnej starostlivosti a ústavné zdravotnícke zariadenia. Podľa nástupu semaforu budú vedieť, akým spôsobom sa budú jednotlivé zariadenia reprofilizovať. Riadiť sa budú vývojom epidemiologickej situácie.
Plán bude reagovať na aktuálnu situáciu
Ako za samosprávu SK8 uviedol predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, spolu s hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom, krízovým riadením ministerstva zdravotníctva a epidemiológmi sa dohodli tak, aby pandemický plán dokázal reagovať na aktuálnu situáciu. Pre samosprávne kraje je podľa neho dôležitá aj vykonateľnosť jednotlivých opatrení.
Generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra Marián Dritomský doplnil, že súčasťou pandemického plánu je aj príloha, ktorá hovorí o konkrétnych úlohách jednotlivých rezortov. Bude to podľa neho akoby metodická príručka pre ďalšie zvládanie mimoriadnej situácie.