Podiel úmrtí v skupine diabetikov bol počas pandémie ochorenia COVID-19 sedemkrát vyšší ako v skupine nediabetikov. Podiel zomretých diabetikov v celkovom počte zomretých poistencov stúpol z 26 na 29 percent. Informovali o tom Slovenská diabetologická spoločnosť (SDS), Slovenská diabetologická asociácia (SDiA), Zväz diabetikov Slovenska a Asociácia diabetikov Slovenska v spoločnej tlačovej správe.
Diabetológ a primár Národného diabetologického centra v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni a prezident SDiA Emil Martinka zároveň doplnil, že najvyšší relatívny nárast úmrtí zaznamenali v Nitrianskom, Trenčianskom a Prešovskom kraji. Naopak, najnižší nárast úmrtí bol v Trnavskom, Banskobystrickom a Bratislavskom kraji.
Cukrovkou trpí vyše 400 miliónov ľudí
Na Slovensku je v súčasnosti evidovaných asi 370-tisíc pacientov s cukrovkou a podľa odhadov ňou trpí ďalších 100 až 150-tisíc ľudí, ktorí o svojom ochorení nevedia alebo sú v štádiu prediabetického syndrómu.
Viac o téme: Koronavírus
Majú tak vyššiu hladinu cukru, ako je normálne, no ešte nie tak vysoká, aby sa dala klasifikovať ako diabetes. Spomedzi všetkých prípadov diabetu tvoria až 90 percent pacienti s cukrovkou druhého typu.
„Celosvetovo trpí cukrovkou 425 miliónov ľudí čo je jeden z jedenástich dospelých a predpokladá sa, že do roku 2045 sa toto číslo zvýši na 642 miliónov,” dodala predsedníčka SDS Katarína Rašlová.
Vysoké náklady na liečbu
Odborníci upozorňujú, že ak sa cukrovka nedostatočne a správne nelieči, môže významne skrátiť očakávanú dĺžku života. Cukrovka je hlavnou príčinou srdcovocievnych ochorení, slepoty, zlyhania obličiek s potrebou dialyzačnej liečby a tiež amputácii dolných končatín.
Diabetici majú vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení, ktoré sú zároveň náročnejšie na liečbu a v porovnaní s populáciou bez diabetu majú aj horšiu prognózu.
Pfizer testuje tabletku proti koronavírusu, znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia o takmer 90 percent
Ako informovala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Eva Peterová, správnou životosprávou a dostatočným pohybom sa dá cukrovke úspešne a efektívne predchádzať. Diabetológ Jozef Lacka však upozorňuje, že „za ostatných 40 rokov sa zvýšil príjem energie v jedle o 23 percent, ale pohybujeme sa až štyrikrát menej”.
Liečba cukrovky zároveň nie je lacná. Podľa údajov, ktoré poskytla poisťovňa Dôvera, sú priemerné náklady na starostlivosť o diabetika 2. typu 2 000 eur za rok, čo je približne dvojnásobok oproti priemerným nákladom na ostatných pacientov.