Po celom európskom kontinente sa momentálne šíri variant koronavírusu XEC. „Výskyt COVID-19 a aj vznik mutácií vírusu SARS-CoV-2 je očakávaným javom. Vírus SARS-CoV-2 naďalej cirkuluje prakticky na celom svete a naďalej u ľudí vyvoláva ochorenie COVID-19 a výnimkou nie je ani Slovensko,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) na svojom webe.
Počet prípadov COVID-19 na Slovensku
Ako ukazujú čísla na webe českého ministerstva zdravotníctva, u našich západných susedov pribúdajú stovky nových prípadov denne a výnimkou sú iba víkendy, keď sa robí menej testov.
Viac o téme: Koronavírus
Na Slovensku bolo v uplynulom týždni podľa údajov hygienikov v Epidemiologickom informačnom systéme (EPIS) nahlásených 736 prípadov ochorenia COVID-19. Ich počet tak klesol, pretože v tom predchádzajúcom to bolo 831.
Očkovať proti COVID-19 sa môžete vo vybraných nemocniciach, pribudnú aj ambulancie
„Skutočný počet osôb chorých na COVID-19 je pravdepodobne vyšší, pretože v súčasnosti už nie je každý pozitívny test hlásený,“ upozorňuje ÚVZ SR.
Variant koronavírusu XEC a príznaky
Epidemiológ a bývalý český minister zdravotníctva Roman Prymula v relácii Nový deň na CNN Prima News varoval, že ochorenie neradno podceňovať, apeloval najmä na seniorov a rizikové skupiny obyvateľstva.
Súčasný variant koronavírusu XEC prvýkrát zaznamenali vlani v júni v Nemecku a za ďalšie štyri mesiace bolo vo svete viac ako 1 115 prípadov tohto variantu.
Vznikol kombináciou niekoľkých subvariantov omikronu a je výrazne nákazlivejší, ako je predchodcovia. „Agresívne tak vytláča omikron, tvorí zhruba tretinu všetkých testami odhalených nákaz a podobne tomu je aj vo Veľkej Británii či Nemecku, kde získal prevahu nad inými mutáciami,“ informuje spomínaná česká spravodajská televízia.
Že máte variant koronavírusu XEC môže napovedať horúčka, ktorej nástup je oveľa rýchlejší ako u klasickej chrípky a rovnako rýchlo spravidla aj opadne.
Najbežnejšie a najdôležitejšie príznaky variantu XEC sú okrem spomínanej horúčky aj častý kašeľ, ťažkosti s dýchaním, extrémna únava, strata čuchu a chuti, bolesť svalov, upchatý nos, bolesť hlavy, nádcha, vracanie a hnačka.
Dobrou správou je, že podľa najnovších dát variant XEC nespôsobuje výrazne ťažší priebeh ochorenia a to aj napriek tomu, že je nákazlivejší a nebude mať zrejme problém „obísť“ aj staršie typy vakcín, pretože príznaky sa oproti predošlým variantom príliš nelíšia. Väčšie problémy môžu mať seniori, ľudia s oslabenou imunitou či chronickými chorobami.
„COVID-19 je v populácii stále veľmi rozšírený a testovanie zachytí len malý zlomok reálneho počtu prípadov,“ upozornil Prymula s tým, že práve v októbri je najvhodnejší čas na očkovanie nielen proti koronavírusu, ale aj ďalším respiračným ochoreniam. „COVID-19 bol najprv neznámy, ale dnes je to už bežné ochorenie, to ale neznamená, že ho môžeme podceňovať, predovšetkým rizikových skupín môže mať stále vážny priebeh,“ doplnil.
Aj keď v Čechách evidujú momentálne stovky nových prípadov denne, Prymula uviedol, že súčasná vlna slabne a Vianoce by mali byť pokojnejšie, ako v minulých rokoch.