Podľa predsedu KDH Jána Figeľa by bola alternatívnym riešením záväzná dohoda všetkých zodpovedných strán na medziročnom rastie miezd.
Požiadavky na ohodnotenie práce zdravotníckych pracovníkov považujú kresťanskí demokrati za opodstatnené. Podľa KDH však reálne hrozí, že sa zopakuje situácia z roku 2013, keď Ústavný súd SR zrušil podobný zákon pre chýbajúce finančné krytie.
„Je smutné, že vláda prichádza s takýmto riešením po štyroch rokoch sľubov. Sestričky, ale aj pacienti, si zaslúžia konečne upokojenie situácie. Preto sme predstavili zástupkyniam sestričiek alternatívne riešenie. Záväzná dohoda všetkých zodpovedných strán na medziročnom raste miezd by to mohla vyriešiť,“ dodal predseda KDH Ján Figeľ. Toto riešenie by platilo plošne, teda aj pre sestry v ambulanciách.
KDH na stretnutí so Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) vyzvalo zvážiť výpovede a urýchlene rokovať o riešení situácie. „Nielen naše riešenie, ale akékoľvek rozumné, musí byť výsledkom dohody sestričiek a ministerstva, ale aj poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a tých, ktorí im platia za starostlivosť, teda poisťovní,“ vysvetlil expert KDH pre zdravotníctvo Marian Faktor.
Podľa neho je situácia naozaj naliehavá. V júli 2015 totiž ministerstvo hovorilo, že zákon, aký teraz nechalo schváliť, môže byť protiústavný. „Náš návrh rieši medziročný rast miezd, je v súlade s ústavou a umožňuje odmeňovať za kvalitnú starostlivosť,“ konštatoval Faktor.
Kresťanskí demokrati chápu aj kritiku schváleného zákona zo strany sestier. Aj podľa nich totiž nastavuje minimálnu hranicu miezd pod aktuálnu úroveň mnohých sestier. „Ak by riaditeľ nemocnice trval na dodržaní zákona, mnohým sestrám by mzdy reálne klesli,“ upozornil Figeľ.
Na druhej strane KDH vyzvalo aj sestričky, aby zvážili reálne akceptovateľnú úroveň zvyšovania. Mzdy sestričiek totiž od roku 2007 zaznamenali jeden z najrýchlejších rastov v národnom hospodárstve. „Treba nájsť kompromis medzi oprávnenými nárokmi a možnosťami. Ale chápem, že po štyroch rokoch prázdnych sľubov pretiekol pohár trpezlivosti,“ dodal Figeľ.
Ako vysvetlil Faktor, stanoviť by sa mali indikátory kvality. „Celosvetový trend v zdravotníctve je naviazať odmeňovanie na indikátory kvality. Ak by sme teraz našli zhodu na raste miezd, poďme hľadať zhodu aj na tom, ako zvyšovať kvalitu zdravotnej starostlivosti v nemocniciach,“ doplnil expert na zdravotníctvo.