Je nutné obmedziť mobilitu, epidemiologička varuje pred juhoafrickou mutáciou. Čo urobí štát?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hungary Virus Outbreak
Juhoafrická mutácia koronavírusu je na Slovensku. Foto: SITA/AP

Na Slovensku sa objavila takzvaná juhoafrická mutácia nového koronavírusu. Cesta z južnej Afriky do malej krajiny vo východnej Európe jej trvala niečo cez dva mesiace.

Po prvý raz ju identifikovali 18. decembra 2020 v provincii Východné Kapsko. O päť dní neskôr Veľká Británia potvrdila, že ju na ostrov priniesli dvaja turisti, ktorí sa vrátili z Afriky.

Následne začali prichádzať správy o infikovaných touto mutáciou zo Švajčiarska, Fínska, Japonska, Austrálie, Rakúska alebo Českej republiky. Mutáciu evidujú už vo viac ako 50 krajinách sveta. Celkovo zaregistrovali takmer štyritisíc potvrdených prípadov infekcie.

Rýchle šírenie

Britskí odborníci potvrdili, že zatiaľ nemáme žiadne potvrdené informácie o tom, že by tento variant spôsoboval vážnejší priebeh ochorenia v porovnaní s pôvodným typom vírusu. Rovnako ako v prípade pôvodného koronavírusu sú však viac ohrození starší ľudia a pacienti s inými zdravotnými problémami.

Jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že sa šíri oveľa rýchlejšie, ako predchádzajúce varianty. Dôvodom sú zmeny v spike proteíne, teda časti vírusu, ktorá mu umožňuje preniknúť do buniek
človeka.

Epidemiologička Katarína Naďová upozorňuje, že nová mutácia je dôvodom na obavy. Vysvetlila, že je tento variant koronavírusu je vysoko nákazlivý a ako každá mutácia má tendenciu postupne vytláčať pôvodný vírus.

„Takto to bolo aj s britskou mutáciou, ktorá pôvodnú vytlačila. Základnou vlastnosťou vírusu je množiť sa. Keď mu to organizmus neumožní tým, že je zaočkovaný alebo je odolný, tak má snahu zmeniť sa tak, aby sa do organizmu dostal a splnil tak svoje poslanie,“ povedala pre portál vZdravotníctve.sk

Pomôžu vakcíny?

Predbežná juhoafrická štúdia ukázala, že pacienti infikovaní týmto variantom majú lepšiu imunitu proti iným mutáciám. Proti brazílskemu variantu boli protilátky účinné na 100%.

Odborníci v súčasnosti stále testujú, či budú proti novej mutácii dostatočne účinné vakcíny, ktorými očkujú po celom svete. Jednoznačnú odpoveď zatiaľ nepoznajú, no predpokladajú, že určite nebudú úplne zbytočné. Je pravdepodobné, že budú zmierňovať priebeh ochorenia po infekcii.

Naďová objasnila, že telu pomôže, keď vírus pozná. „Keď príde pandémia, najhoršie je, že náš organizmus nepozná antigénnu výbavu vírusu a trvá mu veľmi dlho, kým zistí, čo má robiť,“ povedala.

Ako ďalej vysvetlila, keď už niektoré časti vírusu telo pozná, imunitná odpoveď je rýchlejšia a tým menšie množstvo vírusu sa namnoží. „Keď má voľné pole pôsobnosti, rýchlo sa množí a rýchlejšie sa aj šíri,“ dodala epidemiologička.

Pfizer

Vedci v súvislosti s mutáciou testovali v laboratóriu vakcínu Pfizer/BioNTech, pričom využili krvné vzorky očkovaných ľudí. Vakcína zafungovala, no mala o niečo menší účinok.

Na základe výskumu, ktorý zverejnili v New England Journal of Medicine (NEJM), predpokladajú, že tento variant môže znížiť ochranu protilátkami z vakcíny Pfizer o dve tretiny.

Rozhodli sa preto testovať účinok podania tretej dávky voči novej mutácii a diskutujú tiež o klinických testoch pre vakcínu vyvinutú na potlačenie tejto mutácie.

AstraZeneca a Moderna

Predbežné výsledky testov vakcíny Oxford-AstraZeneca ukázali, že ponúka „obmedzenú“ ochranu pred miernejším priebehom ochorenia COVID-19, no odborníci povedali, že chráni pred vážnym priebehom.

Výrobcovia takisto pracujú na upravenej vakcíne, ktorá by poskytla dostatočnú ochranu proti tomuto variantu. Ak pôjde všetko podľa plánu, plne dostupná by mohla byť na jeseň.

Prvé výsledky testov od firmy Moderna ukazujú, že súčasná vakcína je efektívna, no imunitná odpoveď nemusí byť taká silná alebo nemusí účinkovať rovnako dlho. Spoločnosť už začala testovať novú vakcínu, ktorá by mala priniesť lepšiu ochranu proti mutácii.

Súčasná vakcína podávaná v dvoch dávkach vytvára slabšiu imunitnú odpoveď na variant, no úroveň protilátok je stále nad hranicou, ktorá poskytuje ochranu proti vírusu.

Novavax a Johnson & Johnson

Britský výskum potvrdil, že vakcína Novavax má menej ako 50% účinok na tento variant. V apríli by radi otestovali efekt tretej dávky.

Spoločnosť Johnson & Johnson uviedla, že jej látka má „určitý stupeň ochrany“ pred mutáciou. Zároveň potvrdila, že táto vakcína má veľký predpoklad vhodnej úpravy v súvislosti s novými mutáciami.

Otvorené hranice

Na verejnosti i v kruhoch odborníkov je možné počuť silnú kritiku voči otvoreným hraniciam, cez ktoré sa vírus presúva medzi krajinami. Aj juhoafrická mutácia sa k nám dostala od ľudí, ktorí na Slovensko prišli z Ukrajiny, Nemecka a Zanzibaru.

Podľa Naďovej sme mali zatvoriť slovenské hranice už dávno. „Teraz už je neskoro,“ vyhlásila. Upozornila tiež, že ruku k dielu môže pridať každý a je potrebné obmedziť mobilitu.

„Je čas, aby ľudia dodržiavali to, čo nedodržiavajú. Obmedzenie mobility je v tomto čase veľmi dôležité. Vidíme príklady z reálneho života, kde sa v rodinách nenosia rúška, a potom takpovediac padajú celé rodiny,“ vyjadrila sa.

Epidemiologička zároveň verí, že situácia na Slovensku sa bude zlepšovať. „Môže dochádzať k reeinfekciám, ale myslím si, že nebudú mať taký vážny priebeh. Máme prípady, kedy sú ľudia dvakrát zaočkovaní, prekonali COVID-19 a aj tak ešte ochoreli, ale klinický priebeh nie je taký závažný ako na začiatku,“ povedala.

Policajné hliadky

Ministerstvo vnútra v stanovisku pre Webnoviny uviedlo, že v súvislosti so súčasnou situáciou zabezpečilo na základe uznesenia vlády výrazné zvýšenie kontrol protiepidemiologických opatrení Policajným zborom od 3. marca 2021.

Posilnené a zintenzívnené sú aj kontroly na hraniciach s Maďarskom, Rakúskom, Českou republikou a Poľskom. Hranice zároveň na vstupe a výstupe kontrolujú, resp. monitorujú aj všetky susedné krajiny.

Pri kontrolách policajtom vypomáhajú príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorí pôsobia v zmiešaných hliadkach spolu s príslušníkmi Policajného zboru. „Vojaci v tomto prípade plnia úlohy Policajného zboru (na základe zákonného zmocnenia a rozhodnutia vlády SR) a teda majú aj rovnaké oprávnenia ako policajti, napr. zastavovať motorové vozidlá, vyžadovať preukázanie sa dokladmi a podobne,“ ozrejmilo MV.

Na všetkých veľkých a frekventovaných cestách na vstupe do Slovenskej republiky je vykonávaná kontrola osobnej dopravy 24 hodín denne. Na menších, menej vyťažených vstupoch, budú prebiehať kontroly v exponovaných časoch a v časoch, kedy sa predpokladá na základe analýz a štatistík najväčšia intenzita dopravy.

Ministerstvo monitoruje aj uzatvorené hraničné priechody.

Konzílium neodporúča exotické dovolenky

Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti informovalo, že členovia konzília dôrazne neodporúčajú cestovať na exotické dovolenky. Za február a marec sa na Slovensku objavilo 35 prípadov SARS CoV2 privezených z Egypta, Tanzánie, Maldiv, Kolumbie, Spojených arabských emirátov, Saudskej Arábie a Alžírska.

„Počet osôb, ktorí sa infikujú na dovolenkách stále rastie, čím sa zvyšuje riziko zavlečenia nových nebezpečných mutácií na Slovensko,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva. Zároveň pripomenulo povinnosť zaregistrovať sa pri návrate z dovolenky najneskôr bezprostredne pri vstupe na Slovensko v aplikácii „eHranica“.

Osoby vstupujúce na Slovensko leteckou dopravou sú zároveň povinné vyplniť elektronický formulár zverejnený na www.mindop.sk/covid. Povinná je tiež 14 dňová karanténa a najskôr na ôsmy deň PCR test.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína Naďová
Firmy a inštitúcie AstraZenecaBioNTechJohnson & JohnsonModernaMV Ministerstvo vnútra SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNew England Journal of Medicine (NEJM)NovavaxOxfordOzbrojené sily Slovenskej republikyPfizerPolicajný zbor SR