- aktualizované 9. novembra 15:41
Ministerstvo zdravotníctva SR vzhľadom na zlú epidemickú situáciu pristúpilo k nákupu kombinovanej monoklonálnej protilátky, ktorá má pomôcť najmä pacientom s vysokým rizikom zlého priebehu ochorenia COVID-19.
Ide o ľudí vo veku nad 65 rokov a pacientov s chronickými ochoreniami nad 12 rokov. Informoval o tom v utorok na tlačovej konferencii na pôde rezortu zdravotníctva štátny tajomník Kamil Száz. Doteraz bola táto liečba podaná približne 360 pacientom v 27 centrách po celom Slovensku.
Komu je liečba určená?
Kombinovaná monoklonálna protilátka sa má podávať tým rizikovým pacientom s ochorením COVID-19, ktorí majú ľahký priebeh ochorenia, a teda nepotrebujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.
Viac o téme: Koronavírus
Musí sa tiež podať do desiatich dní od objavenia sa prvých symptómov, prípadne od pozitívneho PCR testu na prítomnosť koronavírusovej infekcie. V neskoršom štádiu už podanie týchto látok nemá efekt.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 45 úmrtí a tisíce nakazených, o stovky sa zvýšil aj počet hospitalizovaných
Ako médiá informovala členka konzília odborníkov a primárka Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice v Bratislave na Kramároch Alena Koščálová, túto liečbu aplikovali už 29 pacientom, ktorí okrem jednej pacientky do 24 hodín hlásili zlepšenie zdravotného stavu.
Interaktívna mapa s 27 centrami
K podaniu monoklonálnych protilátok sa indikovaný pacient dostane tak, že mu po pozitívnom PCR teste príde SMS správa, na základe ktorej pacient kontaktuje všeobecného lekára. Ten následne odporučí podanie monoklonálnych protilátok tak, že buď priamo kontaktuje centrum, kde pacienta objednajú na vopred stanovený čas alebo sa centru ozve sám pacient.
Na stránke rezortu zdravotníctva je zverejnená interaktívna mapa so všetkými 27 centrami, pričom v nasledujúcich dňoch by malo pribudnúť ďalších šesť centier. Podávanie monoklonálnych protilátok je určené rovnako pre očkovaných, ako aj neočkovaných pacientov, pričom by malo zabrániť až 60 percentám hospitalizácií.
Dôvodom, pre ktorý ministerstvo pristúpilo aj k takejto liečbe pacientov s COVID-19 je najmä zlá situácia. Száz zdôraznil, že vyše 80 percent ľudí v nemocniciach a viac ako 86 percent na umelej pľúcnej ventilácii je neočkovaných, preto vyzval ľudí, aby sa dali zaočkovať.
Ide stále o efektívnejšiu a najmä lacnejšiu formu ochrany pred závažným priebehom ochorenia. Pripomenul tiež, že liečba monoklonálnymi protilátkami vychádza na približne 2 700 eur za jedného pacienta, pričom vakcína stojí približne 20 amerických dolárov.