Heger uviedol Palkoviča na ministerstvo zdravotníctva, bude dohliadať na plnenie míľnikov z plánu obnovy

Michal Palkovič
Nový štátny tajomník Ministerstva zdravotnícva SR Michal Palkovič Zdroj: FB, www.facebook.com
  • aktualizované 14. marca 2023, 11:25

Predseda vlády SR Eduard Heger v utorok uviedol na rezort zdravotníctva nového štátneho tajomníka Michala Palkoviča, ktorý bude zodpovedný za riadenie ministerstva.

Výstavba Rázsoch nemôže byť ohrozená

Zdravotníctvo je absolútnou prioritou. Nemôžeme si dovoliť, aby výstavba Rázsoch, teda špičkovej modernej koncovej nemocnice, bola ohrozená. Z tohto dôvodu na rezort prichádza Michal Palkovič,“ povedal premiér Heger.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ako uviedol Úrad vlády SR, úlohou Michala Palkoviča bude dohliadať na plnenie míľnikov z plánu obnovy, ktoré sa počas bývalého vedenia ministerstva dostali do významného časového sklzu.

Palkovič nahradí Babeľu

Vláda minulý týždeň v stredu odvolala Róberta Babeľu z funkcie štátneho tajomníka Ministerstva zdravotníctva SR. Na tento post zároveň vymenovala patológa Michala Palkoviča, ktorý na ministerstvo prichádza z postu podpredsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Personálnu výmenu vo funkcii štátneho tajomníka navrhol vláde dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger, ktorý je súčasne poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR.

Nový štátny tajomník bude súčasťou krízového manažmentu, ktorý na ministerstvo zdravotníctva nastupuje po odchode Vladimíra Lengvarského z postu dočasne povereného ministra. Krízový tím má predstúpiť pred verejnosť, aby predstavil plán nápravy a dobehnutia zameškaného. Krízový manažment podľa Hegera vykoná v rezorte audit, ktorý sa bude týkať aj výstavby nemocnice Rázsochy.

Progresívci chcú vidieť okamžité činy

Štátny tajomník Michal Palkovič musí podľa predsedu Progresívneho Slovenska (PS) Michala Šimečku okamžite konať, inak hrozia krajine vážne problémy.

Jeho nový rezort je po troch rokoch vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera v život ohrozujúcej kríze. Hrozí mu fiasko s nemocnicou na Rázsochách a prepadnutie 300 miliónov eur z Plánu obnovy, stagnuje reforma nemocníc a kolabujú ambulancie. Vyzývame ho preto, aby okamžite predstavil konkrétny plán, ako chce tieto problémy riešiť,“ povedal Šimečka.

Situácia v zdravotníctve je podľa PS katastrofálna a otáľanie si rezort nemôže dovoliť. „Noví ministri štandardne dostávajú 100 dní na zorientovanie sa v rezorte. Slovenské zdravotníctvo by však po takomto čakaní potrebovalo už iba pitvu,“ vysvetlil Šimečka, prečo nového štátneho tajomníka vyzývajú k akcii hneď po jeho návrate z dovolenky v Mexiku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičMichal PalkovičMichal ŠimečkaRóbert BabeľaVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRPS Progresívne SlovenskoÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouUNB Rázsochy Univerzitná nemocnica Bratislava RázsochyÚrad vlády SR