Lengvarský nechce pracovať pod tlakom politickej korupcie, ministerstvo zdravotníctva povedie krízový manažment (video)

PREZIDENT: Prijatie Vladimíra Lengvarského
Prezidentka Zuzana Čaputová a dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas jeho prijatia v Prezidentskom paláci. Bratislava, 2. február 2023. Foto: SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 2. marca 17:27

Dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) na štvrtkovom stretnutí s prezidentkou  Zuzanou Čaputovou požiadal hlavu štátu o ukončenie jeho pôsobenia vo funkcii.

Bolo to akceptované, povedal Lengvarský. Po stretnutí s prezidentkou odišiel na Úrad vlády SR za dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom. „Tam asi to rozhodnutie bude definitívne,“ uviedol.

Lengvarský politikom byť nechce

„Nie som politik a po tejto skúsenosti ani ním asi nikdy nechcem byť. Nie som však ani človek, ktorý odchádza z boja,“ povedal Lengvarský. Tvrdí, že je v jeho osobnom záujme, aby boli dokončené rozpracované projekty v zdravotníctve, avšak bez politickej korupcie.

„Do rezortu som nastúpil na vrchole pandémie, ustáli sme očkovanie, testovanie, reformu nemocničnej a ambulantnej sféry, prijali sme množstvo efektívnych zákonov, zvládli sme úplne zbytočný štrajk lekárov, ktorý svojou politikou spôsobil bývalý minister financií,“ skonštatoval Lengvarský.

PREZIDENT: Prijatie Vladimíra Lengvarského
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas vyjadrenia pre médiá po prijatí Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci. Bratislava, 2. február 2023. Foto: SITA/Diana Černáková.

Práca jeho kolegov je podľa Lengvarského dehonestovaná. „A to napriek tomu že v pláne obnovy je naše ministerstvo premiantom, keďže vedie v počte uzatvorených vyhlásených výziev a napriek tomu, že sa do zdravotníctva podarilo dostať o miliardu eur navyše, nebudem ďalej pracovať pod tlakom v takomto prostredí, ktoré je v súčasnosti škodlivé, plné politickej korupcie a politickej neskúsenosti,“ uzavrel Lengvarský.

Výzvy si vyžadujú iný prístup riadenia

Čaputová po stretnutí s Lengvarským uviedla, že poverenie mu odoberie v piatok doobeda. Lengvarský podľa nej vykonal v rezorte veľa dobrej práce, nie všetko sa mu však podarilo. Upozornila na problémy pri plnení míľnikov plánu obnovy a na to, že rezort je v krízovom riadení.

Keďže vláda Eduarda Hegera bola odvolaná, do funkcie dočasne povereného ministra zdravotníctva nemôže vymenovať novú osobu, len poveriť vedením tohto rezortu jedného z členov vlády. „Rozhodla som sa, že poverenie odovzdám premiérovi Hegerovi,“ povedala.

PREZIDENT: Prijatie Vladimíra Lengvarského
Prezidentka Zuzana Čaputová prichádza na tlačový brífing po prijatí ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského v Prezidentskom paláci. Bratislava, 2. február 2023. Foto: SITA/Diana Černáková.

Dočasne poverený predseda vlády tak bude mať podľa nej plnú zodpovednosť za naplnenie plánu obnovy.

Viaceré zlyhávania v rezorte

Heger po stretnutí s Lengvarským skonštatoval, že jeho misia na ministerstve zdravotníctva sa naplnila. Aktuálne výzvy si vraj vyžadujú iný prístup riadenia. „Rezortu zdravotníctva pod vedením Lengvarského dochádza dych a preto je čas na zmenu a okamžitú nápravu,“ povedal na štvrtkovej tlačovej besede.

Upozornil na to, že Lengvarský na ministerstvo nastúpil v turbulentnom čase pandémie. Za jeho pôsobenia sa podľa Hegera podarilo začať reformu nemocníc, uskutočniť liekovú reformu, reformu paliatívnej starostlivosti, ako aj reguláciu zisku zdravotných poisťovní.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Tlačovej konferencie sa Lengvarský nezúčastnil. „Počas našej vlády sme dali zdravotníctvu najviac v histórii. Je to však náročný zápas, pretože naši predchodcovia s takýmito reformami nepočítali a o to ťažšia je ich implementácia a realizácia,” vyjadril sa Heger.

Problémy v komunikácii

Premiér popísal viaceré zlyhávania v rezorte zdravotníctva. „Chýbala dôsledná komunikácia, vidíme problémy v komunikácii s Lekárskym odborovým združením a ambulantným sektorom, taktiež problémy s Plánom obnovy, ktorý je kľúčový,” tvrdí premiér.

Rezort zdravotníctva sa podľa Hegera dostane do režimu krízového riadenia, aby sa zabránilo ďalším zlyhaniam. Ako uviedol Heger, po odchode Lengvarského nastúpi budúci týždeň na rezort krízový manažment. Na pozíciu štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva vláda vymenuje Michala Palkoviča, ktorý je v súčasnosti podpredsedom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Krízový tím podľa premiéra do troch týždňov predstúpi pred verejnosť, aby predstavil plán nápravy a dobehnutia zameškaného. Krízový manažment podľa Hegera vykoná v rezorte audit, ktorý sa bude týkať aj výstavby nemocnice Rázsochy.

Opatrenia a zvýšený dohľad

Šéfka plánu obnovy Lívia Vašáková poprela tvrdenie dočasne povereného ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského o tom, že rezort zdravotníctva je premiantom pri plnení míľnikov plánu obnovy. „Toto z nášho hodnotenia nevyplýva,“ povedala.

Upozornila na to, že pre rezort zdravotníctva sa zaviedli krízové opatrenia a zvýšený dohľad. „Ministerstvo zdravotníctva je jedným z problémových rezortov,“ povedala.

Od krízového manažmentu na ministerstve zdravotníctva očakáva, že vykoná audit jednotlivých projektov. „Na základe tohto auditu budeme môcť povedať, čo by sa ešte dalo zachrániť,“ uviedla. Podľa nej je možné zachrániť reformu záchranného zdravotného systému, takisto staníc pre záchranné služby a tiež výzvu pre veľké projekty nemocníc.

Svoj zámer odstúpiť z funkcie oznámil Lengvarský po stredajšom rokovaní vlády. „Vzhľadom na situáciu, ktorá je v poslednom čase a niektoré pochybnosti o výkone mojej funkcie som oznámil premiérovi, že som pripravený podať žiadosť o ukončenie môjho poverenia,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerLívia VašákováMichal PalkovičVladimír LengvarskýZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti