Drogy a závislosti, problematika metamfetamínu – o týchto témach v dňoch 13. a 14. novembra 2018 diskutovali odborníci z krajín V4, Rakúska a Nemecka (V4+) na Ministerstve zdravotníctva SR (MZ).
Rezort zdravotníctva o tom informoval v tlačovej správe.
„Nelegálny trh s drogami sa líši od západnej až po východnú časť našej krajiny a mení sa neustále. Užívanie drog, najmä opiátov, sa sústreďuje najmä v Bratislave a v mestách v západnej časti Slovenska,“ uviedol v prezentácii Igor Bodík zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Spotrebu odzrkadľujú odpadové vody
Podľa Bodíka o tom svedčia výsledky z analýz odpadových vôd v jednotlivých mestách Slovenska, čo je v súčasnosti najmodernejšia metóda na definovanie spotreby drog u obyvateľov.
Výsledky tejto štúdie potvrdzujú vysokú spotrebu metamfetamínu na slovenskom trhu, pričom Bratislava patrí medzi mestá s najvyššou spotrebou metamfetamínu v Európe.
Metamfetamín bol dlho problémom Česka a Slovenska a do európskych, resp. svetových štatistík sa dostával pod označením „stimulačná droga amfetamínového typu“.
Počet užívateľov stúpa
V SR má počet užívateľov amfetamínu stúpajúci trend, to sa týka klientov v post-terapeutických zariadeniach, aj komunít nízkoprahových organizácií.
Odborníci sa zhodli, že je potrebná najmä efektívna výmena informácií a koordinácia krajín V4+ v boji proti užívaniu metamfetamínov.
Diskutovali aj o problematike záchytov, vývozu, dovozu metamfetamínu a jeho prekurzorov.