Ministerstvo zdravotníctva SR začalo zverejňovať, koľko percent z hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 tvoria nezaočkovaní jedinci. Prvé údaje sa pohybovali okolo 91 percent, v súčasnosti nezaočkovaní tvoria 86 percent všetkých hospitalizácií.
Ako však zdravotnícky analytik Martin Smatana na sociálnej sieti vysvetľuje, neznamená to, že efektivita vakcíny klesá. Nedá sa totiž odôvodňovať od štatistík, ktoré zverejňuje ministerstvo.
Percento zaočkovaných bude rásť
„Efektivita sa dá buď dopočítať matematickými modelmi alebo klinickými štúdiami, kde sa sledujú dve populácie, a to jedna očkovaná a druhá nie,” doplnil analytik.
Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku
Navyše, percento zaočkovaných medzi hospitalizovanými bude ďalej rásť. Je to z logického dôvodu.
„Čím viac očkovaných bude krajina mať, tým viac bude rásť aj percento hospitalizovaných, ktorí dostali obe dávky. Ak by krajina mala zaočkovaných každého obyvateľa a mala len jedného hospitalizovaného, tak očkovaní tvoria 100 percent hospitalizovaných,” dodal Smatana.
Ochrana vydrží päť mesiacov
Podľa aktuálnych zahraničných štúdií tak stále platí, že vakcíny Comirnaty a Spikevax chránia pred hospitalizáciou na 95 až 99 percent, očkovacia látka Vaxzevria v rozpätí od 90 až 99 percent.
Nemocnice sú na nápor pacientov s koronavírusom pripravené, najkritickejšia situácia je v okrese Bardejov
„Aj keď časom klesá efektivita voči symptomatickému prejavu, podľa dát z Anglicka, ochrana pred hospitalizáciou a ťažkým priebehom sa drží minimálne päť mesiacov na viac menej nezmenenej úrovni,” napísal na záver bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky.
Rovnako treba brať do úvahy, že efektivita vakcíny závisí od mnohých faktorov, ako sú vek či pridružené ochorenia. Očkovaní ľudia napriek tomu majú výrazne menšiu šancu pred hospitalizáciou a úmrtím ako neočkovaní, a to naprieč všetkými skupinami.