Smäd, ktorý telo núti prijať dostatočné množstvo tekutín, sa so stúpajúcim vekom vytráca. Seniori ho teda nemusia pociťovať v dostatočnej miere ani počas letných horúčav, informuje v tlačovej správe AGEL.
Za kŕčovými žilami sa ukrýva chronický zdravotný problém, upozorňuje lekár
Organizmus seniorov obsahuje menej tekutín, ich orgány pracujú pomalšie. Problematickejšie je tiež vylučovanie tekutín spolu s odpadovými látkami. Aj preto sú starší ľudia náchylnejší na dehydratáciu.
Znížený reflex smädu
„Ľudia v seniorskom veku majú znížený reflex smädu. Čím má človek vyšší vek, tým menej pociťuje smäd, z toho dôvodu rastie riziko dehydratácie a jej následky môžu byť pre telo, ktoré je oslabené vekom, veľmi vážne. Dospelý človek by mal vypiť 20 až 45 mililitrov tekutín na jeden kilogram hmotnosti a všeobecne sa odporúča prijať 2,5 až 3 litre tekutín za deň,“ vysvetľuje primárka Oddelenia dlhodobo chorých z Nemocnice AGEL Handlová Miriam Kvostková.
Osem pohárov vody denne
Človek by mal optimálne vypiť osem pohárov vody denne.
Chorvátsky biochemik radí, ako zabrániť infekciám dýchacích ciest. Rozhoduje vlhkosť vzduchu
„Najvhodnejšia je čistá pitná voda, pri voľbe minerálnych vôd by sa mala venovať zvýšená pozornosť obsahu sodíka. Ľudia vo vyššom veku veľmi často trpia na vysoký krvný tlak a zvýšený obsah sodíka by im mohol tento stav ešte skomplikovať,“ hovorí primárka.
Paradoxný pocit chladu
Napriek tomu, že letné teploty niekedy dosahujú tropické hodnoty, môže byť seniorom, paradoxne, zima.
„Súvisí to s poruchami termoregulácie, s ochoreniami kardiovaskulárneho systému alebo žliaz s vnútorným vylučovaním,“ vymenúva doktorka Kvostková.
Aký je rozdiel medzi úpalom a úžehom? Rozhodujú dva odlišné príznaky
Zároveň všetkým seniorom odporúča, aby v prípade, že sa im točí hlava, majú pocity na odpadnutie, slabosť alebo zhoršené dýchanie, volali pomoc, pretože môže ísť o varovné príznaky závažnejších zdravotných komplikácií.